AA Istanbul'dan Taksim Meydanına Özel 'Dikey' Öneriler

mimarizm.com / Amber EROYAN / 24 Nisan 2013

İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğinde bu sene üçüncüsü düzenlenen AA Istanbul Visiting School, yeni üretken tasarım teknikleri ve büyük ölçekli fiziksel prototipler üzerinden dikeylik keşfini sürdürdü.

Vertical Interventions (Dikey Müdahaleler) temalı 2013 atölyesinin yürütücülüğünü Elif Erdine, Alexandros Kallegias, Dağhan Çam, Frederico Fialho Teixeria, Müge Belek ve Ahu Sökmenoğlu üstlendi.

Çeşitli alt sistemlerin füzyonu şeklinde soyutlanan kule tasarımında, her bir alt sistem kendi performans kriterleriyle bağlantılı olarak incelendi; farklı performans kriterleri ve değerlendirme yöntemleri arasındaki korelasyonlar analiz edilerek, birleşik tasarım alternatifleri üretimiyle dikey sistem tipolojileri oluşturuldu.

Ekipler tarafından özel olarak hazırlanan dijital tasarımlar ve ana metodolojiyi destekleyen değerlendirme araçlarının yanı sıra, üretilen sistemlerin performansının canlı olarak sınandığı büyük ölçekli prototipler de atölyenin öncelikleri arasında yer aldı.

AA Istanbul Visiting School'da bu sene proje konusu olarak Taksim Meydanı seçilirken; atölye katılımcılarından, metro durağı, AKM ve Gezi Parkı ile meydanın ilişkisini güçlendirecek tasarımlar geliştirmeleri beklendi.

İTÜ Taşkışla'da dokuz gün boyunca devam eden atölye çalışmasının sunumu, Alexis Şanal, Belkıs Uluoğlu ve Yüksel Demir'in katılımıyla 109 no'lu konferans salonunda yapıldı.

Sunumlarda projelere ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

Ground Fusion
Lida Marinkova, Maryam Altaf, Sibel Yasemin Özgan, Özgün Balaban, Tolga Karasay, Işık Gören, Canay Kara, Zekiye Nil Karamolla

Taksim Meydanı, yaya ve trafik yolu arasında net bir tanıma ihtiyaç duyulan kalabalık bir bölge. Metro hattı ise çok alçak bir kotta yer alıyor. Bu tespitlerden hareketle tasarlanan Ground Fusion projesinde, günışığının metroya ulaşmasını sağlayan bir füzyon yaratılarak, yer altı ve yer üstü arasında bağlantı kurulması, böylelikle proje alanının daha aydınlık ve davetkar bir hale getirilmesi amaçlandı.

Ağaç strüktüründen esinlenen Ground Fusion projesinde, kök ve dal öğeleri ile, sistemin ışığa verdiği tepkinin gerçekçi bir biçimde yansıtılması için tekstil, PVC ve çelik gibi farklı malzemeler bir arada kullanıldı.


Devamı için >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :