"Güvenli Bölgeyi Terk Etmek Her Zaman Heyecan Vericidir"

mimarizm.com / 27 Temmuz 2015


Her yıl İstanbul ve Atina'da benzer bir gündemle birbirine bağlı olarak düzenlenen AA Visiting School atölye çalışmalarının bu seneki Atina ayağı, 3-12 Haziran tarihleri arasında 'Symmetry Sentience' temasıyla AKTO College of Art & Design'da gerçekleşti.

Atina'da on gün boyunca süren atölye çalışmalarının başlangıç noktasını Gestalt prensipleri oluşturdu. Bu prensiplerden elde edilen temel tasarım bilgileri, mekan algısı, biçim, renk, geçirgenlik, çoklu sayıda elemanın teker teker ve bütünsel algısı gibi veriler, 7 proje yürütücüsünün önderliğinde 31 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen tasarım çalışmalarında incelendi.Katılımcılara, analog ve dijital düşünme yöntemlerinin ilişkisini kavramaları amacıyla program boyunca Rhino, Grasshopper, Processing ve Arduino gibi parametrik/algoritmik platformların kullanımı öğretilirken, ayrıca son tasarım ürününün fiziksel modellerle üretimi gerçekleştirildi.


İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz söyleşide AA Atina Visiting School Program Direktörü Alexandros Kallegias, "güvenli bölge"yi terk edip yeni olanakları keşfe çıkan şeyler tasarlamanın her daim heyecan verici olduğunu söyleyerek, İstanbul ve Atina'da gerçekleşen atölye çalışmalarının bu anlamda iyi bir deneyim sağladığından bahsetti. Genç katılımcılar ve deneyimli proje yürütücülerinin bir araya gelerek fikir alışverişinde, ortak üretimde bulundukları uluslararası programların önemine değinen Kallegias, bu doğrultuda Atina'daki atölye çalışmalarının oldukça başarılı geçtiğini ifade etti.Mekanın ve mekanı oluşturan temel elemanların algılanışı ve bu algının ortama sunulan bir etki üzerinden değişimine odaklanan atölye çalışmalarında program direktörü, simetri, renk, ışık, gölge gibi basit prensipler üzerinden çalışmalarını yürüttüklerini belirtti. Kallegias, bu çalışmaları kinetik interaktif bir yaklaşım odağında kurgulayarak ve herkesin ulaşabileceği malzemeleri, teknolojileri kullanarak sonuç ürününü oluşturduklarını söyledi.


Öğrencilerin on gün boyunca süren çalışmalarının sonuç ürünü AKTO College of Art & Design'in giriş holünün tavanına yerleştirilen 4 metre boyunda 1 metre eninde bir enstalasyon oldu. Statik olmayan ve çevresiyle interaktif ilişki kuran bir tasarım geliştiren öğrenciler, tavandan sarkıtılacak olan saydam, akrilik üçgen formlu elemanların birbirleri ve tavan yüzeyi ile birleşim detaylarını tasarımın yaratacağı hareketi göz önüne alarak çözdü. Tasarım elemanlarının farklı hareket koreografilerine göre alacakları formlar dijital ortamda yaratılan simülasyonlar ile görselleştirildikten sonra, bu simülasyonlar sonucunda elde edilen bilgiler ile sonuç ürünün detaylarına karar verildi. Enstalasyon, 1 ana ‘beyin', 2 hareketli mekanizma, 72 çark, 120 hareketli parça, 300 metre uzuluğunda kablo ve 480 adet düğüm kullanılarak gerçekleştirildi.
AA Atina Visiting School boyunca öğrenci çalışmalarının yanı sıra, herkesin katılımına açık konferanslar da düzenlendi. 08 Haziran 2015 tarihinde konusmacı olarak katılan Dr. George Jeronimidis, AA Emergent Technologies & Design Yüksek Lisans Programı'nda gerçekleştirilen çalışmalardan örnekler vererek doğa ve mimarlığın ilişkisine değindi. 09 Haziran 2015 tarihinde konuşmacı olarak katılan Enrico Dini, kurucusu olduğu D-Shape'te yapılan büyük ölçekli 3 boyutlu hızlı prototipleme teknojilerinden bahsetti. 10 Haziran 2015'te konuşmacı olarak katılan Dr. Sean Hanna ise, UCL Bartlett School of Architecture'da yürütülen genetik algoritmalar ve 'big data' (büyük veri) üzerindeki çalışmalardan bahsederken yeni geliştirilen algoritmik tasarım prosedürlerinin mimarlıkla olan etkileşimine vurgu yaptı.AA Atina Visiting School Ekibi:
 

AA Atina Visiting School Program Direktörü: Alexandros Kallegias
AKTO Koordinatörleri: Evaggelos Kanellopoulos
AA Visiting School Direktörü: Christopher Pierce
AA Atina Visiting School Yürütücüleri: Alexandros Kallegias, Elif Erdine, Dağhan Çam, Anna Laskari, Tasos Kanellos, Zeynep Aksoz, Elina Pattichi
Yardımcılar: Konstantinos Tsivilis, Konstantinos Panagiotopoulos


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :