AA Istanbul Visiting School Bu Sene Cephelere Odaklanıyor

mimarizm.com / Amber EROYAN / 11 Nisan 2013İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen AA Istanbul Visiting School, bir haftalık yoğun programıyla katılımcılara, dijital ve fiziksel dünya arasında nasıl bir bağ kurulabileceğini deneyimletiyor.


Geçtiğimiz yıllarda 'kule' tasarımına odaklanan atölyede, üretimi ön plana çıkarmak için bu sene daha spesifik bir tema seçtiklerini belirten AA Istanbul Visiting School Direktörü Elif Erdine, bu doğrultuda cephe strüktürleri tasarladıklarını söyledi.

İstanbul'daki programın son iki yıldır, Alexandros Kallegias direktörlüğündeki AA Athens Visiting School ile birlikte yürütüldüğünü hatırlatan Erdine; insanlarla etkileşime geçme amacı güden Atina'daki okulun bu doğrultuda yataya yayıldığını vurguladı. 

Erdine, İstanbul'un hemen öncesinde gerçekleşen Atina'daki okulla ilgili ayrıca şu bilgileri paylaştı: 

"Yunanistan'da yaşanan finansal kriz nedeniyle, Atina'da kentsel ölçekte  'kinetik mimarlık' konusuna odaklanılarak; ışık, insan sayısı ve sese göre kendini programlayabilen geniş ölçekli üç kinetik prototip üretildi."  

İstanbul'da ise dikey düzlemi temel alan AA Visiting School, kentin en önemli sorunlarını irdeleyen bir cephe sorgulamasına soyundu. İki boyutlu yüzeyden çıkarak üçüncü boyuta ulaşmak amacıyla cephenin, insan hareketi ve güneş ışığı gibi parametrelerle etkileşimi incelendi.  

        

Bu noktada parametrik ve jeneratif tasarım arasındaki farka dikkat çeken Elif Erdine, kodlamanın sadece bir araç olarak algılanmasını kırarak, bunun, tabandan tepeye doğru ilerleyen bir tasarım yaklaşımı  olduğunu göstermeyi amaçladıklarını ifade ederek; "Jeneratif tasarımda, parametrik tasarımda olduğu gibi sonuç ürün tam olarak bilinemese de, önemli olan sonucu analiz etmek. AA Visiting School'da dijital tasarımla sınırlı kalmayıp, dijital ve fiziksel dünya arasında nasıl bir ilişki kurulduğunu araştırıyoruz." dedi.

İstanbul'da gerçekleştirilen çalışmaların ayrıca AA'de de sergilendiğini ekleyen Erdine, tüm bu sonuç ürünlerin açık kaynak olarak ilgililerin erişimine sunulduğunu vurguladı.


Sonraki sayfada: Bu sene atölyede neler üretildi?


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :