AA Istanbul Visiting School 2015: CELLULAR RE-VISIONS

mimarizm.com / 12 Mart 2015
AA Istanbul Visiting School 2015: CELLULAR RE-VISIONS


Bu sene "CELLULAR RE-VISIONS" teması ile düzenlenen AA Istanbul Visiting School, 15 – 24 Haziran 2015 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşiyor.


2008'in Ocak ayında Dubai'de başlatılan AA Visiting School, öğrenciler, öğretmenler, mimarlar ve Architectural Association (AA)'in yenilikçi öğrenme modeline ilgi duyanlar için düzenlenmektedir. Tasarım atölyeleri, sempozyum ve halka açık forumlardan oluşan AA Visiting School, çağdaş mimarlık gündemlerini takip eden tasarım grupları ile herkesin katılabileceği programları ve ziyaretleri içeren küresel bir ağdır.

AA Istanbul Visiting School, 2015'te İstanbul Bilgi Üniversitesi ile heyecan verici bir işbirliğine başlıyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yenilikçi tasarım metodolojileri ve büyük ölçekli prototip teknikleri üzerine araştırmalarını sürdürecek olan AA Istanbul Visiting School, doğada gözlemlenen oluşum süreçlerine odaklanarak bunları bir tasarım verisi olarak ele alacak.

Günümüzde kullanılan çağdaş tasarım teknikleri, lineer parametrik araçlardan eşzamanlı tasarım simülasyonlarına doğru gelişiyor. AA Istanbul Visiting School programında, tasarım sürecine ağırlık veren bu değişim göz önüne alınarak, öncelikle doğal oluşumların çeşitli mimari simülasyon platformlarında tasarım ve analiz evrelerine odaklanılacak. Programın ikinci aşamasında ise, katılımcıların gerçekleştirdiği pavyon tasarımı 1/1 ölçekte üretilecek.Program, iki aşamalı bir süreç olarak formüle edilecek:

1. Aşama: Bu aşamada katılımcılar doğadaki oluşum süreçlerine dair temel kavramlarla tanışıp, bu kavramların tasarım bağlamında kullanılması ile ilgili bir anlayış edinecekler. Dijital simülasyon ve analiz programları öğrenilirken aynı zamanda, analog ve dijital düşünme yöntemlerinin ilişkisi de kavranacak. Katılımcılar 3-4 kişilik takımlar halinde çalışırken her takım işbirliği ve araştırmaya dayalı bir tasarım stüdyosu olarak işleyecek. Katılımcılara ileri fabrikasyon teknikleri tanıtılacak.

2. Aşama: İlk aşamada elde edilen beceri ve bilgiler kullanılarak tasarım önerileri geliştirilecek. Çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilecek olan çalışma modellerinin ardından, programın tasarım hedeflerini birleştiren 1/1 ölçekli prototip, katılımcılar ve eğitmenler tarafından üretilecek. AA Istanbul Visiting School kapsamında stüdyo çalışmalarının yanı sıra, halka açık seminerler ve paneller de düzenlenecek.

AA Istanbul ve AA Atina Visiting School etkinlikleri, doğrudan ilişkili tasarım gündemleri ile katılımcılara her iki programda da yer alabilme olanağı sunuyor.Programın belirgin özellikleri / geliştirilen beceriler:

• Katılımcılar aktif öğrenme ortamının bir parçası olacak. eğitmen/öğrenci oranının yüksek olması (4/1) kişiselleştirilmiş ders ve tartışmalara olanak verecek. 

• Okulda öğretilecek parametrik ve algoritmik platformlar arasında Rhino, Grasshopper, Processing'in yanında çeşitli analiz  programları olacak.

• Katılımcılar 3 eksenli CNC router, lazer kesici ve 3D yazıcı gibi dijital fabrikasyon araçlarını kullanacak.

• Düzenlenecek tasarım seminerleri, araştırılan temel tasarım teknikleri ve eleştirel düşünme yöntemlerini tartışmaya açarak programın temel hedeflerine destek olacak.

• Katılımcılar tasarım, fabrikasyon, üretim ve inşa süreçlerini bir bütün olarak yaşayarak mimari sürece dair deneyim kazanacak. 


Grup indirimi


Başvuruların 8 Haziran 2015 tarihine kadar yapılabileceği AA Istanbul Visiting School'da şu indirim olanaklarından faydalanabilecek:

A. 3-6 kişilik grup (%20 indirim)
B. 7-9 kişilik grup (%25 indirim)
C. AA Istanbul ve AA Atina Visiting School etkinliklerine ortak katılım (%35 indirim)

İndirim olanakları buradan incelenebilir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :