"Sayımızın bu kadar artacağını ben de düşünmüyorum"

19 Nisan 2013

Dalmaz Center'dan önceki ofisiniz Cihangir'deydi. Bu adres ve semt değişikliğinin nedenini öğrenebilir miyiz?

Cihangir'de 6 sene kaldık, 2 senedir de Etiler, Dalmaz Center'dayız. Cihangir'deki ofisimiz, 110 yıllık çok da güzel bir binadaydı. Duvarda ve tavanda resimler vardı. Sevdiğim bir ofisti ama 6-7 kişiyle çalışılabilecek bir mekandı. Şu anda sayımız çok arttı, 30'dayız. Cihangir ve çevresinde bu sayıda çalışanı barındırabilecek bir yer bulamadık açıkçası. Etiler'i tercih etmemizin sebebi daha iyi bir ofis ortamı sağlamak ve ulaşımı kolaylaştırmaktı. Taşınırken buraya büyük bir metronun geleceğini biliyordum. Nitekim inşaatına başlandı, Ağustos'ta açılacağı söyleniyor. TEM'e kolay bağlanıyoruz. Şehir merkezinden, şehirden kopmamış oluyoruz. Çalışan sayısı ne zaman 6 'dan 30'a ulaştı?

Cihangir'deki ofis 6 kişilikti ama orada da hiçbir zaman 6 kişi olmadık. Kuruluşumuzda 6 kişiydik. Cihangir'den ayrılmadan önce 90 metrekarelik ofiste 17 kişi çalışıyorduk. İnanılmaz zordu. Bazı arkadaşlar sıkılıyordu. Dip dibe mimarlık yapılmaz ki. Pafta açamıyorsun, hiçbir şey yapamıyorsun. Yani Cihangir'de hep ortalama 10-12 kişi çalıştık. Sayımızın bu kadar artacağını ben de hiç düşünmüyordum ama projeler çok olunca, proje çizim yükleri, çözümleri fazlalaşınca sayının artması gerekti.

Demek ki proje alımı konusunda o sürdürülebilirliği sağlayabildiniz.

Ortalamada 15 kişinin altına hiç düşmedik. 2008 krizinde üniversite projeleri yaptığımız için o dönem de rahattık açıkçası.

"Tasarıma hala eskizle başlıyoruz"

Az önce tasarım sürecine birlikte karar verdiğinizi söylemiştiniz. SPD|O.'daki projelendirme sürecinden bahsedebilir misiniz kısaca?

Biz tasarıma hala eskizle başlıyoruz. Önce vaziyet planında kararları veriyor, sonra eskiz yapıyoruz. Bunları çoğu zaman işverene sunuyorum. Onların üzerine tartışıyor, fikirlerini alıyorum. Daha sonra bu verilere göre çizimleri dijitalleştiriyoruz. Farklı alternatifler hazırlayınca çok daha pratik oluyor. Eskiz bizim için daha yeterli olduğundan maket hizmetini dışarıdan alıyoruz.Tasarım yapan bütün arkadaşların elle çiziminin çok iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Bize çok hız kazandırıyor, ufkumuzu açıyor. En son finalde makinelere girmeli. Ben paralel kullanıyorum, arkadaşlar tablet kullanıyor. Onu daha da geliştirmeyi düşünüyorum açıkçası. 


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :