"Ağırlığı nereye verirsek oradan yeni işler geliyor"

19 Nisan 2013

Cephe düzenlemesini yaptığınız bazı projeler var. Pek karşılaştığımız bir iş alanı olduğu için sormak istedim; cephe düzenlemesini aldığınız projede ne gibi değişikliklere gidiyorsunuz? Önceden tasarlanmış bir projeye müdahil olurken nasıl bir süreç izliyorsunuz?

TOKİ, Emlak Konut, belediye gibi idareler tarafından gerçekleştirilen projelerin çok hızlı bir işleyişi var. Dolayısıyla işveren, başka güçlüklerden ötürü belediyeden hemen ruhsat almak istiyor. Belediye projesini alıp ruhsatı çıkartıyorlar. Tabi o proje hızlı ruhsat alınabilmesi için, belediyeye göre yapıldığından daha sonra rafa kaldırılıyor. Dolayısıyla işveren bizimle birlikte yeniden projeyi düşünüyor. Cepheyi düzenliyor, iç mekanda problemler varsa onları çözerek yeniden bir proje oluşturuyoruz. Projenin % 70-75'ini yeniden çözüyoruz. Çok az bir kısmını önceki haliyle bırakıyoruz. Daha sonra bu, tadilat projesi olarak belediyeye sunularak yeniden resmileştiriliyor.


  Kayseripark dış cephe düzenlemesi

Belediyeden ruhsat alınmış, yapılmış projeyi de baştan aşağı değiştirdiğimiz de oluyor. Bunlar hep işverenlerin sabırsız olmasından kaynaklanıyor. Projeye süre vermedikleri için hızlıca ruhsat alıyor, hata yapıldığını anladıktan sonra da artı maliyete katlanarak yeniden proje yaptırıyorlar. Esasında keyifli bir iş değil ama bazen böyle projeler gelebiliyor.


  İstanbul Loft cephe düzenlemesi

Bir de ofisin kuruluş döneminde gerçekleştirdiğiniz ulaşım altyapısı projeleriniz var.

Zafer'le birlikte ofisi ilk kurduğumuzda, Tekfen Mühendislik müşavirliğinde 6 tane metro istasyonu projesi yaptık. Bunların ikisi beklemede, diğer dördü ise uygulandı. İki seneye yakın süre sadece bu işi yaptık. Çok nadiren araya başka işler aldığımız oldu.


  Çağlayan metro istasyonu


  Mecidiyeköy metro istasyonu

Metro projeleri uzmanlık gerektiren enteresan projeler. Ama genel hatlarıyla çok da hoşuma gitmediğini söyleyebilirim. Makine tüneli açıyor, beton döküyor, biz de o kalıba uyarak tünelleri şekillendiriyorduk. Yani tamamen mühendislikle ilgili projeler. Ancak çıkış noktasında mimarlık yapabiliyorsunuz. Bunun da bizi çok geliştirdiğine inanmadığımız için devam etmek istemedik. 

Rusya, Irak ve Ukrayna'da projeler gerçekleştirdiğinizi görüyoruz. Şu anda yurtdışında devam eden projeniz var mı?

Erbil'de devam eden bir projemiz var. Onun haricinde yurtdışında başka bir projeyle ilgilenmiyoruz çünkü İstanbul'daki işler çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Ağırlığı nereye verirsek oradan yeni işler geliyor.


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :