Melikşah Üniversitesi

Amber EROYAN / 27 Mayıs 2013
Geçtiğimiz ay Çat Kapı'ya konuk olan Sapri Paşayiğit Design Office (SPDO)'nun, Melikşah Üniversitesi için tasarladığı kampüs projesi, davetli yarışma sonucunda elde edildi.    

Kayseri'nin ilk özel üniversitesi olan Melikşah Üniversitesi için Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 2007 yılı sonunda açılan davetli yarışmada SPDO'nun tasarladığı proje birinci seçildi. Yarışmanın ardından, Kayseri'deki devlet üniversitesinde görevli olan ve açıldığında Melikşah Üniversitesi'nin akademik kadrosunda da yer alacak öğretim üyeleri ile birlikte planlama sürecine girildi.

Üç ay süren planlama çalışmasında, İstanbul ve Avrupa'daki özel üniversitelerin donanım ve kapasite istatistikleri çıkarılarak, öngörülen verilerle karşılaştırmalar yapıldı. Öğrenci kapasitesi, hizmet türleri, hacim, adet, boyut kararları verilirken, bir yandan da Melikşah Üniversitesi'nin fakülte, enstitü, bölüm ve derslik programları oluşturuldu.


Kampüs vaziyet planı

Kayseri'nin Talas ilçesinde 32.025 m² 'lik bir alana yayılan proje arazisi, batıdan doğuya doğru yükselen bir eğime sahip. Arazi eğimi ve ana ulaşım arterleri değerlendirildiğinde, kampüs ana girişi için batı yönü uygun bulunup, eğimden maksimum fayda sağlanabilmesi için teraslamalar yapıldı.

Mimari, peyzaj, iç mekan ve uygulama projelerinin yanı sıra uygulama kontrolörlüğü hizmeti de SPDO tarafından verilen projenin inşaatına 2007 yılında başlandı. Tanıtım ofisi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi binaları 2007 yılında, Sosyal Merkez ve Spor Salonu 2008'de, yurt binası 2009'da, Kütüphane 2010'da, Mühendislik Fakültesi ise 2011 yılında tamamlandı.


Fen Edebiyat Fakültesi


Mühendislik Fakültesi

Proje Künyesi:

Proje Adı:
Melikşah Üniversitesi
Proje Yeri: Talas / Kayseri
Mimarlık Ofisi: Sabri Paşayiğit Design Office - SPDO
Tasarım Ekibi: Sabri Paşayiğit, Ertuğ Yenidemir, Fatma Sert, Özge Pehlivan, Diden Bebek
Yardımcı Mimarlar: Pınar Karaman, Gizem Candemir
İşveren: Burç Eğitim Vakfı
Ana Yüklenici: Global İnşaat
Proje Tarihi: 2007 – 2009
Yapım Tarihi: 2008 – 2012
Arsa Alanı: 120.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 70.000 m2
Statik Projesi: Uzun Yapı
Elektrik Projesi: Sıla Mühendislik
Mekanik Projesi: Osman Kırdök Mühendislik
Proje Tipi: Üniversite kampüsü
Yapım Türü: Betonarme, Çelik


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :