Seka Büyük Tüneli Üstü Kentsel Tasarım Projesi

E. Seda KAYIM / 05 Mayıs 2011
Seka Büyük Tüneli Üstü Kentsel Tasarım Projesi

İlk Yapı Mayıs ayında, Erdem Mimarlar 'ın kentsel ölçekli bir uygulamasını konuk ediyor. Seka Fabrikası ile kenti bağlayan noktada kurgulanan ve Seka Büyük Tüneli üzerinde gerçekleştirilen kentsel tasarım projesi ilhamını, denizden ve yolun tünellere dalıp çıkmasından alıyor.

D-100 karayolu, İzmit'i adeta bir makas gibi denizden kesiyor. Sunay Erdem, D-100 karayolunun kenti denizden kesmesinin, İzmit halkını denize hasret bıraktığını belirtiyor. Karayolu üzerinde yer alan dalçık tüneller, bir yandan bu olumsuz etkiyi bertaraf etmeye çalışan ögeler… Erdem Mimarlar'ın tasarladığı alan da, bunlardan birisi…Proje, yol üzerinde yaklaşık 500 metre hemzemin yaya geçişi sayesinde bu özlemi dindirmeye çalışıyor. Alanda dalgalanan yeşil tepeler, seyir halindeki araçlara denizin dalga etkisini hatırlatıyor. Yeşil şeritlerin, dalgalanarak yerin altına dalıp çıkarması ise, tünele dalıp çıkan araçları anımsatıyor."Yeşil Dalgalar"ın "dalga boyları", fonksiyonel bir amaca da hizmet ediyor. Dalgaların boyları, araçların far seviyesini maskeler yükseklikte kurgulanıyor; sürücülerin göz seviyesindeki algıyı ise serbest bırakıyor. Tepelerin arasında ise yayalar için araç trafiğinin olumsuz etkilerinden arındırılmış dinlenme mekanları yer alıyor.

"Yeşil Dalgalar", 55 bin adet kırmızı ve pembe renkli buz çiçeğinden oluşturulmuş. 220 adet "dalgalanan" oturma birimi ve dalgalanan pergolalar da proje kapsamında değerlendirilmiş. Kısacası, parkta her şey denizden esinlenerek dalgalanıyor ve İzmitlileri denize davet ediyor.


Proje Künyesi

İşveren: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Yüklenici: Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.
Proje Müellifi: Erdem Mimarlar / Sunay Erdem, Günay Erdem
Proje Tasarım Tarihi: 2008
İnşaat Bitim Tarihi: 2009

where can i get the abortion pill online what is in the abortion pill abortion pills


Mesleki Seçim ve Mimarlık Yaklaşımı
Yarışmalar ve Uygulamalar Üzerine
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :