"O gün edinilen deneyim ve ilişkiler bize bugünleri hazırladı"

02 Mart 2015

Tanışma hikayenizle, Murat ile Umut'un bir araya gelmesiyle başlayalım...

Murat Aksu:
Ankara'da aynı lisede okuyorduk. Okulda, çok ortak arkadaşımız vardı ama yakın arkadaş değildik. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü kazandığımız zaman kayıt için İstanbul'a geldiğimizde karşılaştık ve o zamandan beri beraberiz."En güzel anılarımızın bir kısmı Taşkışla'da geçmiştir"

Peki ortaklığınız öncesinde okulda aynı ekipte miydiniz?

MA:
Ayrı sınıflarda ama aynı arkadaş grubundaydık. Yoğun çalıştığımız ve eğlendiğimiz bir dönemdi. Gündüz okulda, gece sabahlarken hep beraberdik. Aynı arkadaş grubu ile 25 yıldır hala birlikteyiz. Hayatımızın en güzel anılarının bir kısmı Taşkışla'da geçmiştir.

Ankara'dan İstanbul'a gelmenin size nasıl bir etkisi oldu?

MA:
Denizi olan bir şehirde olmak bizim için çok heyecan vericiydi. Kadıköy yakasında oturuyorduk ve vapurla gidip gelmek çok keyifli bir deneyimdi. Metrobüs romantizmi öldürdü bu şehirde (gülüyor).Mezun olduktan sonra okuldaki gibi beraber çalışmaya devam ettiniz mi?

MA:
Hayır. Mezun olduktan sonra iki sene yurtdışında çalıştım. Umut ise İstanbul'da kalmayı tercih etti. Ben Türkiye'ye geldikçe görüşüyor, arada da telefonlaşıyorduk. 1997 başında, Umut vasıtasıyla, Osmanlı Bankası
Genel Müdürlüğü (bugünkü ING Bank Genel Müdürlüğü)'nün projesi için geri dönme kararı aldım.

Uİ: İTÜ Maslak Kampüsü'nün karşısında sarı cepheli, postmodern görünümlü bir bina... Türkiye'de çok rastlamadığımız bir yapıydı, 1998'i konuşuyoruz... Çok sıkı bir tempoda, çok kısa bir sürede yapıyı bitirdik ve Osmanlı Bankası Genel Müdürlüğü buraya taşındı. Projenin müellifi Reşit Soley'di. Kendisi görgü ve bilgisini, biz de enerjimizi koyarak projeyi 8-9 ay gibi bir sürede teslim ettik. O tarihlerde bilgisayar destekli tasarım çok yeni sayılırdı. Fakat Murat'ın yurtdışında edindiği tecrübe sayesinde yaklaşık 40.000 m2 kapalı alanı olan bir yapıyı, dekorasyon projesi detayında ve 1/1 ölçeğinde tamamladık ve uygulandı. Reşit Bey bu süreçte bize tam yetki ve sorumluluk verdi. Şantiye toplantılarına gider, proje ile ilgili kararları verir, takip eder, uygulamanın doğru yapılmasını sağlardık. Açıkçası bizim tecrübemizin çok üstünde bir işti. Kontrol ekibi de oldukça deneyimli mimar ve mühendislerden oluştuğu için çok şey öğrendik. O gün edinilen deneyimler ve ilişkiler bize bugünleri hazırladı diyebiliriz.


"Önemli bir sorumluluğun altına imza atmışız, farkında değildik"

Doğrudan okyanusa atlamışsınız aslında...

MA:
Evet, öyle olduğunu şimdi daha rahat görebiliyoruz. Çok genç yaşımızda önemli bir sorumluluğun altına imza atmışız, o zaman bunun pek farkında değildik. Her şeye rağmen, çok istekli ve heyecan doluyduk. O günlerde yapılan en büyük projelerden birinde yer alıyor olmak muhteşemdi. Yaptığımız işe kendi işimiz gibi yaklaştık ve sonrasında faydasını çok gördük.


MuuM'un Murat'ı ve Umut'u ile...
MuuM Tasarım Ekibi ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :