SAP Development Center, Meydan ve Caddeleriyle Her Gün Yeniden Biçimleniyor

mimarizm.com / 11 Haziran 2015

 

 

 

İç mimari projesi MuuM imzasını taşıyan ve Kurtköy'deki İstanbul Teknopark yerleşkesi içinde yer alan SAP Development Center, kullanıcılarına bulundukları mekanı her gün yeniden biçimlendirebilme esnekliği tanıyan yaratıcı ve yenilikçi bir çalışma ortamı sunuyor.

 

Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli kentlerinde mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım alanlarında çalışmalarını sürdüren MuuM, Kurtköy'deki İstanbul Teknopark yerleşkesi içinde yer alan SAP Development Center'ın iç mekanlarını projelendirdi.

 

 

 

Mimar Murat Aksu ve Mimar Umut İyigün ortaklığındaki MuuM, teknoloji ve inovasyon alanında çalışan nitelikli beyin gücünün kullanımına yönelik olarak tasarlanan SAP Development Centre'ın iç mekanlarında yaratıcı, yenilikçi ve esnek bir atmosfer yaratmaya çalışırken çıkış noktası olarak İstanbul'un karakteristik niteliklerini ve SAP'nin kurumsal değerlerini baz almış.

 

Tasarımın ana felsefesini Amerika'daki Silikon Vadisi'nde filizlenen ve çağdaş iş yaşamında önemli unsurlardan biri haline gelmiş "tasarım odaklı düşünme" (design thinking) teması oluştururken kullanıcılarını bitmemişlik hissi ile motive eden bir garaj atmosferi yaratılması hedeflenmiş. Kullanılan tüm mobilyaların mobil olması ve ofisin her gün yeniden biçimlenebilecek esnekliğe sahip olması tasarımın diğer önemli kriterlerinden olmuş.

 

 

 

SAP Development Centre, temelde alışılmış tekil ve ortak çalışma alanlarından farklı olarak "Meydan" temasıyla düzenlenmiş. Açık kafeterya ile tamamlanan büyük bir ortak alanda planlanmış tematik bölümlerin yerel, kültürel ve sosyal dokunuşlar yardımıyla mekanın kimliğini öne çıkarmaları hedeflenmiş. Böylece bu alan, bir yandan farklı sosyalleşme olanakları sunarken, diğer yandan da esnek teknolojik altyapısı sayesinde ortak çalışma alanı olarak kullanılma olanağına sahip olmuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Cadde" temasıyla ele alınan uzun koridor alanı, İstanbul'un farklı semtlerindeki caddelerin güncel bir yorumu olarak, samimi bir ortamda çalışma ve iletişim imkanı sunan oturma alanlarından oluşmuş. Aynı zamanda, duvarlarında bulunan soyut İstanbul siluetleriyle İstanbul teması vurgulanmış. "Cadde" üzerinde yer alan odacıklar, İstanbul'un Gezi, Bebek, Maçka gibi simgesel parklarının adları ile tanımlanarak kullanıcıların bir veya iki kişi çalışabileceği özel çalışma ortamları olmak üzere tasarlanmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekanın ana kullanıcıları olan yazılım geliştiricileri için ise İstanbul'un köklü semtlerinden, Beyoğlu, Kadıköy, Balat ve Karaköy‘den adını alan 4 çalışma alanı planlanmış. Tematik tasarımın amacı, farklı çalışma ihtiyaçlarına uygun alternatifler sunmak ve kullanıcıların İstanbul'u simgesel anlamda yaşayarak, yerel değerlerle bağlantı kurabilmelerini sağlamak olmuş.

 

Proje alanı, esnek altyapısı ve hareketli mobilyaları sayesinde kullanıcılara, yaklaşımlarını, stratejilerini ve yöntemlerini her gün en baştan yeniden değerlendirebilme ve düzenleyebilme imkanı sağlayacak bir alan olarak tasarlanmış. Tasarımda kullanılan malzemeler, gerek SAP'nin gerekse Teknopark'ın sürdürülebilirlik tasarım şartnamelerine uygun olarak geri dönüştürülebilen ve yerel ürünlerden tercih edilmiş.


İlişkili Haberler
MuuM'un Murat'ı ve Umut'u ile...
İlişkili Haberler
MuuM Tasarım Ekibi ile
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :