"Mimarın ofisinin bir mesajı var"

06 Eylül 2013

İglo Mimarlık'ın iç işleyişine geçecek olursak, bugüne gelene kadar nasıl bir süreç yaşandı; ofisin şu anki yapısı nasıl?

EA:
İglo'yu 2001 yılında kurduk. Zafer Mecaplast'la uğraşırken ben de Bodrum'daki Midilli Evi'ni yapıyordum. İlk çalışanımız Utku Karaman yarı zamanlı olarak bize yardım ediyordu. Sonra 2-3 sene kadar tam zamanlı bizimle çalıştı. Projeler artmaya başlayınca başka işe alımlar oldu. En kalabalık dönemimizde 10-12 kişiydik. Genelde hep küçük bir ofis olduk.

ZK:
Ama yaptığımız işler sayımızın çok üstünde gözüken işlerdi.

EA: Burada konumu gereği gösterişli sayılabilecek bir ofisimiz var. Cihangir'deki ofisimizi bilenler burayı görünce şaşırıyor. Orada bir apartman dairesinde 2-3 kişiydik.

Peki, ofisin görüntüsü iş almanızı etkiliyor muydu?

ZK:
Etkiliyordu. Yani buna dikkat eden mimarlar çok da haksız sayılmaz. Bir de o zaman fastfood sektörünün içine girdiğimiz için istediğimiz iş tipine dönmekte, istediğimiz ekonomik seviyedeki müşteri tipiyle karşılaşmakta zorluk çekiyorduk. Fabrika projeleri vs yapmıştık ama bunlar bizi aradığımız büyüklükteki işlere çok da döndürmemişti. Ne yapalım diye düşünürken "Onlar bize gelmiyorsa biz onlara gidelim" dedik ve hedef olarak bu bölgeyi seçtik. İlk yıl mevcut müşterilerimiz de korktu kaçtı çünkü genel giderlerimiz 4-5 katına çıkmıştı. Sonraki yıllarda özellikle yarışma davetlerinde muhakkak ofis mülakatları da yapıldığından yeni mekanımız bize bayağı puan kazandırdı ve işlerimizin büyümesine katkıda bulundu. Mimarın ofisinin bir mesajı var. Bunu fark ettik, uyguladık ve neticesini gözlemliyoruz. Ofisin büyüklüğünden çok konumu, adres değeri, bahçesi etkili oluyor. Bazen bir holding sahibi "Bende yok böyle ofis" deyip size bir yakınlık, bir sempati duyabiliyor. Ofis boyutuyla, çalıştırdığınız insan sayısıyla olmasa da işvereni bir yerden yakalamanız önemli. Bunun yanında 3-4 yıldır önemli sayılabilecek boyutta işlerini yaptığımız ama hala ofisimize gelmemiş işverenlerimiz de yok değil. Esas olan ilişkinizde verdiğiniz güven.

EA: Mesela şu anda içeride üç mimar var. Yeni elemanlarla birlikte beş kişi daha olacak. Buraya gelenler de zaten "Ofiste kaç kişi çalışıyor, diğerleri nerede" diye sormuyor.


İglo'nun İçinden...
Koşaradım Projeler
Tasarım Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :