"Kayseri çok kayıp bir şehir; kış olimpiyatları dönüm olabilir"

19 Nisan 2013


Konya ve Kayseri, Anadolu'da son dönemde en fazla proje üretilen kentlerden… Kayserili bir mimar olarak memleketinizdeki mimarlık ortamı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kayseri bence çok kayıp bir şehir. Kapadokya denildiği zaman aklımıza Ürgüp, Göreme, Nevşehir geliyor. Esasında Kayseri de Kapadokya'nın bir parçası, çok güzel eserlerin olduğu bir şehir. Ama 30-35 sene önce bir belediye başkanının kararıyla eski evler yıkılıyor. Dolayısıyla halk da eski binaların kötü olduğunu düşündüğü için bunları yıkıp yerlerine çok niteliksiz yapılar yapıyor. Geriye sadece 4-5 tane göstermelik eski bina kalıyor. En büyük hata bu yıkımlarla yapılmış.


  Kayseripark dış cephe ve çevre düzenlemesi

Eğer eskiyi koruyabilseydik, Kayseri hala Kapadokya'nın parçası olmayı sürdürürdü. Yanlış kararlar nedeniyle bu özelliğini maalesef kaybetmiş. Konya ve Antep'te de aynı sorunlar yaşanıyor. Hep daha yenilikçi projeler yapılmak istenip hatalı kararlar alınıyor. 


  Erciyes Kongre Merkezi

Neyse ki son 2-3 senedir iyiye doğru bir eğilim var. İnsanlar daha iyiyi seçebiliyor, iyi olanı istiyor. Dışarıdan, İstanbul'dan gelen mimarların da güzel eserler verdiğini düşünüyorum. Kayseri şu anda Türkiye'nin en büyük kış olimpiyatlarına hazırlanıyor, Erciyes Dağı'nda çok ciddi spor tesisleri, çok ciddi otel yatırımları var. Bunlar faaliyete geçtiği zaman her şey daha iyiye gidecek.


  Kayseri Spor Tesisleri


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :