"Kayseri çok kayıp bir şehir; kış olimpiyatları dönüm olabilir"

19 Nisan 2013


  Kızılay Kan Merkezi, Kayseri

Özellikle Kayseri'deki büyük ölçekli kamu projelerinde adınıza rastlıyoruz.

Abdullah Gül Üniversitesi'nin davetli yarışmasına katıldık. Yarışmayı başka bir grup kazandı, şu anda yapımı devam ediyor. Onun dışında Kızılay'a büyük bir kan merkezi yaptık. İç Anadolu'ya hizmet veren bir merkez olduğu için kan ve türevleriyle ilgili bütün ihtiyacı karşılıyor. Helikopteri var, acil durumlarda bütün bölgeye taşıma yapabiliyor. Dolayısıyla bölge içinde önemli bir merkez oldu. Yaptığımız binayı da çok beğeniyorum. O bakımdan da farklı, sevdiğim bir proje.

Kayseri'nin ilk özel üniversitesi olan Melikşah Üniversitesi'ni de biz yaptık. Proje alanı şu anda 100 bin metrekarelerde ama yeni arsalar alındığı için çok sürekli büyüyor.


  Abdullah Gül Üniversitesi davetli yarışma projesi


"Türkiye'de bir şey popüler olunca her şey çok hızlı ilerliyor"

Kentte şu anda kaç üniversite var?

İkisi vakıf, ikisi devlet üniversitesi olmak üzere toplam dört üniversite var; Erciyes Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi. Abdullah Gül Üniversitesi şu an daha sağlam ve sağlıklı gidiyor. Ama çok büyük bir kampus alanları var. Bence şehir kampusu tüm üniversite için yeterliydi. Tekrardan ikinci bir kampus yapıp doldurmak çok zor. Şu anda üniversiteler çok hızlı çoğalmayı düşünüyor. Belki böyle bir süreç olacak, belki de bundan 10 sene sonra fazla büyük olduklarını anlayıp küçülecek ya da birleşecekler. Türkiye'de bir şey popüler olunca her şey çok hızlı ilerliyor. Şu an hemen hemen her büyük ilde 4-5 tane üniversite var.


  Melikşah Üniversitesi, kütüphane ve oditoryum projeleri


Mevlana Üniversitesi için de bir proje hazırladığınızı biliyoruz.

Evet ama arsayla ilgili birtakım problemler yaşandığı için şimdi geçici bir kampusa taşındılar. Eğitime orada devam ediliyor. Yeni arsayla ilgili problem çözüldüğünde projeye tekrardan başlayacağız.


  Mevlana Üniversitesi, perspektifler


...devamı için ilerleyiniz >>>>>


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :