"25 yıllık birikimimi yansıtmak istedim"

15 Temmuz 2014

Uzun yıllar KG Mimarlık çatısı altında sürdürdüğünüz profesyonel yaşamınıza, 2013'ten bu yana BİGG Mimarlık'ta devam ediyorsunuz. BİGG (Bakırküre İnşaat ve Gayrimenkul Geliştirme) markası ile birlikte, mesleki deneyiminizde mimardan proje geliştiriciye doğru bir evrilme geçirdiğinizi söyleyebilir miyiz?

Aslında o yanlış algıyı düzeltmek lazım. Mimardan proje geliştiriciye evrilme demeyelim de onu bir yan iş olarak görelim. Mimari proje, iç mimari proje ve mimari işlere aynen devam etmekteyim. BİGG  Yapı'yı, bildiğim bir konudaki iş yelpazesini genişletmek üzere, yan bir iş olarak 2011 yılında kurdum. Uzun yıllardır yürüttüğüm mimarlık, iç mimarlık  ve uygulama faaliyetlerini BİGG Mimarlık'ta aynen sürdürüyorum.

Gayrimenkul geliştirme odaklı BİGG Yapı'nın yanında, mimarlıkta kazandığım 25 senelik birikimi BİGG Mimarlık'a yansıtmak istedim. İnşaat işine girerek mimariye önem veren, belli kalitede inşaatlar yapmak gibi bir düşüncem zaten vardı. BİGG Yapı da 'mimarın elinden çıkan geliştirme projesi' idealini gerçekleştirmek için kurduğum bir şirketti. KG'den ayrılınca, bu şirket kendi yolunda devam ederken yanına tabi ki bir mimarlık şirketi ekleme ihtiyacını duydum. Çünkü hiçbir zaman mimarlık aktivitesinden ayrılmak gibi bir düşüncem yok. Tam tersine, mimarlık bizim ana mesleğimiz, bildiğimiz iş ve onu yapmak durumundayım. Ayrıca da mimarlık en zevk aldığım, hobi gibi gördüğüm işim. Onun için sadece geliştirmeye sapmak gibi bir durum yok. O hala bir yan kol. O zaman şu anda ağırlık verdiğiniz taraf BİGG Mimarlık...

Evet, madem bir BİGG'imiz var, başka isim aramaya kalkmayalım, BİGG bizim markamız olsun, açılımını unutalım dedik. Kartlarımızda da gördüğünüz üzere, kurumsal kimliğimiz BİGG markası üzerinden BİGG Yapı ve BİGG Mimarlık olarak ayrışıyor.

Peki yurtdışındaki projelerde de bu ismi mi kullanıyorsunuz? Bjarke Ingels'in BIG'i ile karıştırılma olasılığını düşünerek soruyorum.

En azından onlarda benim bildiğim kadarıyla bir tane "g" var. Yapacak çok da bir şey yok çünkü isim bakmaya başladığınız zaman, soyadınızı kullanmadığınız sürece yok yok. Her şey kullanılmış piyasada.

2011'de başlayan BİGG Yapı deneyiminin sonucunda, BİGG Mimarlık'ı kurmanıza hangi projeler vesile oldu? Hangi noktada bu kararı aldınız?

Aslında ben karar vermedim, ister istemez oldu. Eski ortağım Kurtul'la ayrılınca bu sürece mecburen girmek zorunda kaldım. Çünkü işleri öbür tarafa (BİGG Yapı) devredip sadece o kısmı geliştirmek veya orada faaliyet göstermek gibi bir amacım hiçbir zaman olmadı.  Benim kendimi ifade edeceğim, mimarlık faaliyetlerimi yapacağım bir şirket gerekti ve ister istemez BİGG Mimarlık kuruldu. Sonuçta sadece isim konusunda ufak bir bocalama yaşadık. KG, Kurtul'da kaldı; ben de BİGG'le devam edeceğim dedim.Gürhan Bakırküre ile Mimar-Yatırımcı Gözünden Mesleğe Bakış
BİGG'in Tasarımcıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :