Renk Biliminin Gözde Kavramları; 'Kozmik' ve 'Panoptik'

mimarizm.com / Amber EROYAN / 18 Mart 2014


Ümit Ünal ve Derin Sarıyer, Filli Boya'nın "Coloration İkibinonbeş / İkibinonaltı Renk Eğilimleri" adlı yeni koleksiyonu için bir araya geldi. Uluslararası Renk Örgütü (Intercolor)'un Türkiye temsilcisi olan Ünal, önümüzdeki dönemde mekânların, 'Kozmik' ve 'Panoptik' kavramlarının kılavuzluğunda renkleneceğine dikkat çekti.  


Geleceğin trend ve renklerini yansıtan koleksiyonu, Uluslararası Renk Örgütü (Intercolor)'un Türkiye temsilcisi olan tasarımcı Ümit Ünal oluşturdu. Ünal'ın belirlediği kavram ve renkleri kendi disiplini içinde kalarak yorumlayan tasarımcı Derin Sarıyer ise Filli Boya için bir enstalasyon gerçekleştirdi. Ümit Ünal'ın sunumu ve Derin Sarıyer'in yorumuyla hayata geçirilen proje, Ortaköy Feriye'de düzenlenen basın toplantısı ve davet ile tanıtıldı.


Yeni mekanlar 'kozmik' ve 'panoptik' renklerle giyinecek

Yarım yüzyıldır belirlediği renklerle, pek çok disiplini ve sektörü etkileyen Uluslararası Renk Örgütü (Intercolor)'un Türkiye temsilcisi olan Ümit Ünal, 16 ülkenin temsilcisi ile birlikte geleceğin renk ve trend eğilimleri üzerine çalışıyor. ICC'de yaptıkları en son çalışmaları referans alan Ünal, bu koleksiyonda gelecekte öne çıkacak kavram ve renkleri Filli Boya için belirledi. 

ICC ile yaptıkları çalışmalarda yakın gelecekte 2015-2016 yıllarına ait iki kavramın öne çıkacağını belirten Ümit Ünal, bu kavramları Kozmik ve Panoptik olarak tanıttı. Bu iki kavramın yaşam eğilimlerimizi şekillendireceğini ifade eden Ünal, buna bağlı olarak öne çıkacak 70 rengi belirledi. "Filli Boya Coloration 2015/ 2016,  2 kavram – 70 renk" adıyla hazırlanan katalogun styling çalışmasını ise tasarımcı Derin Sarıyer gerçekleştirdi.Ümit Ünal'ın hazırladığı katalogdan ilham alan Derin Sarıyer, Filli Boya için bir enstalasyon hazırladı. Geleceğe dair renk ve trend eğilimlerinin yer aldığı bu koleksiyonu kendi disiplini içinde kalarak yorumlayan Sarıyer, sanatsal ve mimari yanı olan bir eser hazırladı.

Yeni bir döneme işaret eden Coloration koleksiyonu, iki önemli tasarımcının imzasıyla yaşam alanlarımızda kuracağımız sonsuz bir evrenin rehberliğini üstleniyor. 


Ümit Ünal: "Seçtiğimiz renk, kimlik kartımızdır"

Koleksiyonun yaratıcısı Ümit Ünal, Filli Boya Coloration projesinin ikinci aşamasında, bu kez iki yeni kavramla anlatıyor bugünü ve geleceği. Koleksiyonda evrene ait, sonsuzluk tanımlı bir anlatım kurguladığını söyleyen Ünal, algımızın ötesinde bir varoluş durumuna, evrene ait bir yaklaşımı sahiplendiğine dikkat çekiyor. Konuşmasında 'Kozmos'un bir parçası olduğumuzu hatırlatan Ünal, özel bir renk paleti ile buna vurgu yaptığını belirterek, 'Panoptik' renklerle de sonsuzluğa ait bu bütünlüğü fotoğrafladığını ekledi.Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hangi hayata ait olduğumuzu resmetmede, bunu portresini almakta 'panoptik' renkler çok önemli. Derin Sarıyer'in hazırladığı enstalasyonunda yer alan renk, form ve titreşimler insanların hayata nasıl baktığını anlatıyor. Seçtiğimiz renk, bizim kimlik kartımızdır. Kente renk veren de orada yaşayan insanlardır."


Derin Sarıyer: "Bir binaya baktığınızda ilk sinyali rengi ile verir"

Filli Boya Coloration katalog projesinde ilk kez yer alan Derin Sarıyer ise, son bir yıldır Filli Boya'nın renkli dünyasının bir parçası olduğunu söyledi. 

"Renk dünyasını önemsiyorum çünkü renk bilgidir; bilimi, neşeyi, endişeyi, korkuyu anlatır. Tasarımcıya düşen ise, bu duyguyu anlama çevirmektir. Renk evrenseldir, her dili konuşabilir. Renk aynı zamanda titreşimdir; insanın fizyolojisine etki eden bir duygudur, kana çok çabuk karışır. Bir binaya baktığınızda ilk sinyali, formundan önce rengi ile verir." diyen Sarıyer, Filli Boya Coloration katologunda Ümit Ünal'ın hazırladığı koleksiyonun stylingini yaparken, etrafındaki tüm ürünlerden arınıp duvarlara odaklanarak bir çalışma sergilediğini belirtti.Rengi hissetmek için arketip mobilyaları varla yok arasında konumlandırdığına dikkat çeken Sarıyer, bu ürünler için "Oradalar ama yoklar" yorumunda bulundu. Yaptığı çalışmada mekan duygusunun verildiğini fakat başrolün, duvarlara ve renklere ait olduğunu ekledi. Sarıyer enstalasyona dair ayrıca şu bilgileri paylaştı:

"Filli Boya için hazırladığım enstalasyon soyut fakat bir o kadar da somut bir çalışma. Filli Boya'nın 2015/16 renklerinin tamamını aynı enstalasyon içerisinde kullanmak istedim. Bu birlikteliğin yaratacağı güçlü duygusal patlamayı hissetmek gerekirdi. Bunu da geometrinin, matematiğin, mikro mimari bir tavrın iç içe geçtiği bir formda sundum. Hem çok düzenli hem de sofistike bir karmaşa hayal ettim. Ümit Ünal da yaptığı video-mapping çalışması ile enstalasyona somut bir kinetizm kattı."


Gülay Dindoruk: "Işığın renk, rengin hayat olduğunu biliyoruz"

Projenin yöneticisi, Betek Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, kaliteli ürün üretmekle yetinilemeyeceğini, bu nedenle yaratıcılığın ve yenilikçiliğin peşinde olduklarını belirtti. Dindoruk, Filli Boya olarak 25 yıldır ürettikleri renk, doku ve ürün seçeneklerinin; mimarlar, tasarımcılar ve tüm kullanıcıların seçimleriyle dekorasyona, özgün tasarımlara ve yaşam alanlarına dönüştüğünü görmenin kendileri için en büyük mutluluk olduğunu belirtti.Dindoruk, "Ortaya koyduğumuz katologla ışığın renk, rengin de hayat olduğunu biliyoruz. Ürettiğimiz renklerle insanların hayatlarına dokunduğumuzu hissediyoruz" dedi.  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :