Zaha Hadid 65 Yaşında Hayata Veda Etti

Amber Eroyan / 31 Mart 2016
Pritzker Ödülü'ne ve RIBA Kraliyet Altın Madalyası'na değer görülen ilk kadın mimar olan Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etti.

foto: Brigitte Lacombe

Zaha Hadid Architects (ZHA) tarafından yapılan resmi açıklamada, ofisin kurucusu Zaha Hadid'in, 31 Mart 2016 Perşembe günü erken saatlerde Miami'de yaşamını yitirdiği bildirildi. Hafta başında bronşit teşhisi konulan ve hastanede tedavi gören Hadid'in, ani bir kalp krizi sonucunda vefat ettiği bilgisi paylaşıldı.

Günümüzde dünyanın en başarılı kadın mimarı olarak kabul edilen Zaha Hadid, 1950 yılında Bağdad'ta dünyaya geldi. 1972'de Londra, Architectural Association'da başlayan mimarlık serüveni öncesinde, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde matematik eğitimi gördü.

1979 yılında Londra'da kendi mimarlık ofisini (Zaha Hadid Architects) kuran Hadid, çığır açan kuramsal çalışmalarının yanı sıra Hong Kong'daki 'Peak' (1983), Berlin'deki 'Kurfürstendamm' (1986), Galler'deki Cardiff Bay Opera Evi (1994) gibi projeleri ile dünya çapında üne kavuştu. 

Çalışmalarını ortağı Patrik Schumacher ile sürdüren Zaha Hadid; bir yandan mimarlık, peyzaj ve jeoloji arakesitine odaklanırken bir yandan da bu çalışmaları yenilikçi teknolojiler ile harmanlayarak beklenmedik dinamik mimari biçimlerle sonuçlanan çalışmalara imza atıyordu. 

Zaha Hadid'e uluslararası tanınırlık kazandıran ilk büyük ölçekli yapı, Almanya'nın Weil Am Rhein kentinde yer alan Vitra Tasarım Müzesi kampüsündeki Vitra İtfaiye İstasyonu oldu. Ayrıca Roma'daki MAXXI - Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi (2009), 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için tasarlanan Su Sporları Merkezi (2011) ve Bakü'deki Heydar Aliyev Merkezi (2013), Hadid'in karmaşık ve akışkan mekan arayışının önde gelen örnekleri arasında sayılabilir.

Cincinnati'deki Rosenthal Çağdaş Sanat Merkezi ve Çin'deki Guangzhou Opera Evi ise Zaha Hadid Architects'in; gelişmiş tasarım, malzeme ve inşaat süreçleriyle tanımlanan vizyon sahibi mekansal konseptlerinden ve aynı zamanda geleceğe dair düşüncelerimizi değiştiren mimarlık örneklerinden birkaçı...

Zaha HadidZaha Hadid, RIBA Kraliyet Altın Madalyası ile. / foto: Sophie Mutevelian

Zaha Hadid, 2004 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'ne değer görülen ilk kadın mimar oldu. Birleşik Krallık'taki en prestijli mimarlık ödülü olan RIBA Stirling Prize'a iki kez değer görülen Hadid'in kazandığı ödüller arasında; Fransa Cumhuriyeti Sanat ve Edebiyat Nişanı, Japonya Praemium Imperiale Madalyası ve 2012 yılında aldığı Britanya İmparatorluğu Nişanı bulunuyordu. Hadid ayrıca, Amerikan Mimarlar Enstitüsü(AIA) ile Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi'nin onur üyeleri arasında yer alıyordu.

Mesleki birikimiyle akademik hayata da katkıda bulunan Zaha Hadid, aralarında Harvard Üniversitesi Graduate School of Design (Kenzo Tange Kürsüsü), Illinois Üniversitesi Mimarlık Okulu (Sullivan Kürsüsü), Columbia Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Viyana Tatbiki Sanatlar Üniversitesi’nin de yer aldığı pek çok okulda dersler verdi.

Facebook sayfamızda Zaha Hadid anısına oluşturduğumuz fotoğraf albümüZaha Hadid Roma'da

Zaha Hadid'i Yaşatacak 15 ProjeZaha Hadid projeleri

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :