Zaha Hadid Chanel için 'UFO' Tasarlıyor

mimarizm.com / 09 Ekim 2007

 

 

Chanel'in efsanevi yaratıcı direktörü Karl Lagerfeld'in son projesi olan gerçek üstü moda merkezi "Mobil Sanat" konteynırının çalışmaları hızla devam ediyor. Modanın dahi çocuğu olarak adlandırılan Alman modacının, 2008'den 2010'a kadar dünyayı dolaşacak Mobil Sanat konteynırının içinde 18 uluslararası sanatçının enstalasyonları yer alacak, ancak asıl tasarım konteynırın ta kendisi. Lagerfeld'in bu projenin tasarımı için seçtiği isim ise Zaha Hadid. Hadid'in malzeme olarak parlak beyaz fiberglası tercih ettiği araç, görünüş olarak bir UFO'ya benzeyecek. UFO'nun içi ise interaktif sergileme alanı olarak kullanılacak.

 

Zaha Hadid - Karl Lagerfeld

 Lagerfeld, bu projeyi Hadid'le New York'taki Mercer Hotel'in lobisinde karşılaştıktan sonra icat etmiş. Şimdiye kadar mimarlığın en büyük ödüllerinden kabul edilen Pritzker'i almaya layık görülmüş tek kadın mimar olan Zaha Hadid'in kendini "Bauhaus akımının totaliter estetiği"nden ayrı tutabilmesi Lagerfeld'in proje için Hadid'i seçmesinin birincil sebebi. Hadid'in gerçeküstü tasarımlarının, Chanel gibi köklü ve avantgarde bir markanın çağdaş sanat ve tasarımla kaynaşması için doğru tercih olacağını düşünen Lagerfeld, mimarlıkla modanın bu birlikteliğinin "galeri" anlayışına gösterişli ve yeni yorumlar getireceğini belirtiyor.

 

Projenin küratörü Fabrice Bousteau bu işbirliğinden doğacak seyyar sanat merkezini "araştırma yatırımı" olarak adlandırıyor. Lagerfeld ise projenin reklamlara boğulmuş dünyada, hem bir marka hem de çağdaş sanat ve tasarım adına yapılan asil bir yeni mecra arayışı olarak değerlendiriyor.

Kemerli mimarisiyle dikkat çeken yapının ortasında geniş bir avlu yer alacak. Tavanında kullanılan cam ile hem iç mekanın ısısının sağlanması hem de gezici merkezin uğrayacağı her kentin iklimine uyum göstermesi hedefleniyor.

29mx45m boyutlarında, 6 metre yüksekliğinde olacak Mobil Sanat aracı toplamda 700m2'lik bir alana yayılacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :