Zaha Sanatçı Kişiliğiyle Madrid'de Arz-ı Endamda

mimarizm.com / Amber EROYAN / 31 Ağustos 2012

Madrid'deki Ivorypress Space sanat galerisi Zaha Hadid'in resim, mobilya ve enstalasyon çalışmalarından oluşan kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.


"Blue Beam, Victoria City Areal", Berlin, Almanya, 1988


Kenny Schachter
'ın küratörlüğünü üstlendiği "Beyond Boundaries, Art and Design" (Sınırların Ötesinde, Sanat ve Tasarım) başlıklı sergide; "Z-Chair" ve "Liquid Glacial Table" gibi güncel tasarımların yanı sıra, özellikle Hadid'in 1980'lerde Londra, Berlin ve Hamburg'da gerçekleştirdiği projelere ait resim çalışmaları dikkat çekiyor.  "Hafenstrasse Office and Residential Development", Hamburg, Almanya, 1989


4 Eylül – 3 Kasım 2012
tarihleri arasında ziyarete açık kalacak olan sergide, Zaha Hadid'in alışılagelmiş olana meydan okuyan işlerini yansıtan sergide; çizimler, tablolar, rölyefler ve enstalasyonların yanı sıra, mobilya ve ürün tasarımlarını da görmek mümkün.


 
"Grand Buildings", Trafalgar Square, Londra, Birleşik Krallık, 1985


Sergi küratörü Kenny Schachter'in, Hadid'in üretimine ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"Sanat, tasarım ve mimarlığın iç içe geçtiği bir dünya görüşüne sahip olan Zaha Hadid, yaşamı tüm kapsayıclığıyla yansıtmak amacıyla, estetiğin sınırlarını akla gelebilecek her şekilde esnetiyor. Hadid'in şaşkınlık uyandıran üretiminin en ilham verici ve ilgi çekici yanı ise; merak ve yaratıcılığın sönmeyen, hayalci, özgün ifadesi... Mimar, giderek tekdüzeleşen dünyada, sıradan olana meydan okuyor."


"Vision for Madrid", İspanya, 1992


"Vision for Madrid Block – 18 pieces", Madrid, İspanya, 2012


"MAXXI - Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi (Roma) ve 2012 Londra Olimpiyatları için tasarlanan Su Sporları Merkezi,  Zaha Hadid'in karmaşık, akışkan mekan arayışına mükemmel örnekler... Hadid'in, Rosenthal Güncel Sanat Merkezi (Cincinnati) ve Guangzhou Operası (Çin) gibi önceki döneme ait ufuk açıcı binaları da, yeni mekansal konseptleri, cesur ve vizyoner formları ile geleceğe yönelik fikirlerimizi dönüştüren mimarlık ürünleri olarak kabul görüyor."  


"The World (89 DEGREES)", 1983


"Mimari projelerde olduğu gibi objeler konusunda da aynı yaratıcı yaklaşımı benimseyen Zaha Hadid Architects; çanta, çatal-bıçak, takı, dekoratif obje, mobilya gibi farklı ürün tasarımlarına imza atıyor. 'Zephyr' kanepe ve 'Liquid Glacial' masanın da aralarında yer aldığı geniş bir eser seçkisi, hiyerarşik olmayan bir sergi konsepti ile izleyiciye sunuluyor."


 "Z-Chair", 2011


 "Liquid Glacial Table", 2012


 "Stalactites installation", 2008


Sergi Künyesi

Tasarımcılar : Zaha Hadid ve Patrik Schumacher
İşveren : Ivorypress ve Rove Gallery işbirliğinde
Proje Yöneticisi : Woody K T Yao
Sergi Tasarım Ekibi : Jimena Araiza, Maha Kutay, Margarita Valova
Sergi Koordinatörleri : Manon Janssens, Claudia Fruianu


Bu haber,
dezeen.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :