"Kadınların Mimarlık Dünyasındaki Başarısı Diğer Kadınların Elinde"

mimarizm.com / 21 Mayıs 2012Zaha Hadid, kadınların mimarlık dünyasındaki konumunun güçlendirilmesi yönündeki katkıları ile "Jane Drew Prize" ödülüne değer görüldü.


İngiliz Modernist mimar ve şehir plancısı
Jane Drew'un anısına, 1998 yılında verilmeye başlanan ödül; yenilik, çeşitlilik (mimarlık açısından değerli görülen geleneksel kategorilerin sürdürülmesi) ve kapsayıcılık (ortak çalışma) niteliklerini bünyesinde barındıran mimarları onurlandırmayı amaçlıyor.

The Architects' Journal (AJ)
dergisi tarafından düzenlenen 'Women in Architecture' anketinde oyların yarısından çoğunu alan Hadid'in, "kadınların mimarlık dünyasındaki konumuna en büyük katkıyı sağlayan isim" olarak ödüle değer görüldüğü bildiriliyor.

Jüri değerlendirmesinde ayrıca şu ifadelere yer veriliyor:

"Hadid, görünmez olduğu kadar aşılması güç olan engelleri (glass ceiling) pek çok kez alt etmeyi başarmış, ünlü bir isim. Başarıyla geliştirdiği ofisi bugün, Birleşik Krallık'ın en büyük 10 mimarlık pratiği arasında yer alıyor. Düşünce üretimi konusunda ileri bir konuma sahip olan pratik, bir yandan mimarlık okullarında verilen eğitimi yönlendirirken diğer yandan, Londra Olimpik Su Sporları Merkezi ve Guangzhou Opera Binası gibi geniş bir yelpazeye yayılan, ödüllü projelere imza atıyor."

Zaha Hadid'in ödüle ilişkin görüşleri ise şu yönde:

"Bulunduğum noktaya varmak zor. Kadın mimarların, daha önce bu yolu kat etmiş diğer kadınların desteğine ihtiyacı var."


Hadid'in ödül töreninde yaptığı konuşmayı dinlemek için
tıklayınız.


 

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :