Zaha Hadid'e Japon Sanat Birliği'nden "Praemium Imperiale" Madalyası

bustler.net / 25 Eylül 2009


Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid
, Japon Sanat Birliği tarafından prestijli "Praemium Imperiale" Madalyası ile onurlandırıldı.

Mimarlık dışında resim, heykel, müzik ve tiyatro/sinema dallarında da verilen ve her sene dağıtılan Praemium Imperiale Madalyası'nın sahiplerinin her biri, 15 milyon Yenlik para ödülünün de sahibi oldular.

Kendisine böylesi bir ödülün layık görülmesinden gurur duyduğunu belirten Hadid, duygularını şöyle ifade etti:

"Japonya'da sürdürdüğüm pratik, dünya çapında sürdürdüğüm işlerin gelişimi açısından kritik bir önem taşıyor. Erken kariyerimde gördüğüm bu destek nedeniyle daima minnettar olacağım. Japon müşterilerim mimarlığa tutku ile yaklaştılar. Bu sayede çok sayıda araştırma yaptık ve karmaşık kurgusu ile ilgi çekici, ancak kendi iş repertuarımızın gelişimi açısından da hayati olan, çok güçlü objeler tasarlayabildik. Mimarlığımız aracılığı ile artık insanları şevklendirebiliyor, onları yeni fikirler hakkında heyecanlandırabiliyoruz."

Ödül programının 2009 ayağında, diğer kategorilerde seçilen isimler ise şöyle sıralanıyor:

Resim: Hiroshi Sugimoto
Heykel: Richard Long
Müzik: Alfred Brendel
Tiyatro/Sinema: Tom Stoppard

Praemium Imperiale sahipleri, 22 Ekim'de Japonya'da gerçekleştirilecek tören ile ödüllerine kavuşacaklar. Ödül, Japon Sanat Birliği Onursal Başkanı olan Japon İmparatoru'nun erkek kardeşi Prens Hitachi tarafından takdim edilecek.

Daha önceki yıllarda mimarlık kategorisinde Praemium Imperiale'ye layık görülen isimler arasında Frank Gehry, Renzo Piano, James Stirling, Richard Rogers ve Norman Foster bulunuyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :