Stirling Bir Kez Daha Zaha Hadid'in

mimarizm.com / 03 Ekim 2011

Geçtiğimiz yıl güncel sanat müzesi 'MAXXI' ile RIBA Stirling Ödülü'nü kazanan Zaha Hadid, Londra'daki 'Evelyn Grace Academy' projesi ile ikinci kez Stirling'i kucaklıyor.


 'Evelyn Grace Academy', Zaha Hadid Architects.

Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (RIBA)'nın 20 bin Pound değerindeki prestijli mimarlık ödülü Stirling'in sahibi, Londra, Magna Science and Adventure Centre'da düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

2011 Stirling'ini kazanan Zaha Hadid ödül törenine gelmeyince, ödülü ortağı Patrik Schumacher teslim aldı. Geçtiğimiz yıl Roma'daki MAXXI Müzesi ile ödülü kucaklayan Hadid, 'Evelyn Grace Academy' ile ilk kez bir eğitim yapısını Stirling'le buluşturdu.


 'Met', WOHA

RIBA'nın diğer prestijli ödülü Lubetkin, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yer alan yüksek konut yapısı 'Met' ile, Wong Mun Summ - Richard Hassell ortaklığındaki Singapurlu mimarlık pratiği WOHA 'nın oldu.

Stephen Lawrence Ödülü'ne ise, Coffey Architects'in Londra'nın kuzeybatısında gerçekleştirdiği 'St. Patrick's School Library and Music Room' (St. Patrick's Okulu Kütüphanesi ve Müzik Odası) projesi değer görüldü.


 'St. Patrick's School Library and Music Room', Coffey Architects.

2011 jürisinde Angela Brady (RIBA Başkanı), Peter Cook, Hanif Kara, Dan Pearson ve Lene Tranberg görev aldı.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada, Evelyn Grace Academy'nin, iyi tasarlanmış yeni bir eğitim yapısına yatırım yapıldığı takdirde neler başarılabileceğinin sıradışı bir örneği olduğuna dikkat çeken RIBA Başkanı Angela Brady, projeye ilişkin görüşlerini şu sözlerle tamamladı:

"Sonuçta, her okulun olması gerektiği ve olabileceği bir örnekle karşı karşıyayız: Öğrencilere, öğretim görevlilerine ve yerel halka değer veren, son derece yaratıcı ve heyecan verici bir Akademi."   


Bu haber, bdonline.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :