Zaha Hadid Tokyo Olimpiyat Stadyumu'nun Telif Haklarını Devretmeyi Reddediyor

Gizem Şahin / 14 Ocak 2016
Tokyo 2020 Olimpiyatları Organizatörleri, Zaha Hadid Architects tasarımın tüm telif haklarından vazgeçerek, yeni stadyum tasarımı hakkında yorumda bulunmayacağına dair bir sözleşme imzalamazsa ödemelerinin yapılmayacağını açıkladı. ZHA ise Japon Spor Konseyi'nin (JSC) bu talebini reddetti.

 Zaha Hadid Architects'in yarışma sonucu birinci seçilerek uygulanmasına karar verilen ve yaklaşık son iki senedir üzerinde çalıştığı projesi artan maliyetler sebebiyle rafa kaldırılmıştı. ZHA'nın projesinden vazgeçildikten sonra yeni bir yarışma açılmış ve bu yarışma sonucunda Kengo Kuma'nın tasarımının uygulanmasına karar verilmişti.

Şimdi ise Japon Spor Konseyi, ZHA'nın projenin tüm telif haklarından vazgeçerek tasarımın hiçbir kısıtlama ve yeni bir ödeme olmaksızın yeni proje ekibi tarafından kullanılabilmesini sağlayacak bir sözleşme imzalamasını istiyor. Ayrıca sözleşme Zaha Hadid'in kendisi de dahil olmak üzere ofisin çalışanlarından herhangi birinin yeni stadyum tasarımı hakkında yorum yapmasını yasaklıyor. JSC revize edilmiş sözleşmenin imzalanmaması halinde halihazırda gecikmiş olan final ödemesini yapmayı reddediyor.

The Telegraph'ın haberine göre Zaha Hadid Architects, 2020 Olimpiyatları ile ilgilenen Japon Bakan Toshiaki Endo'ya bir mektup göndererek tasarımlarının sömürüleceğine ve kamu nezdinde düştükleri durumun düzeltilemeyeceğine dair endişelerini dile getirmiş ancak bir cevap alamamış. 

Zaha Hadid Architects mektupta ayrıca " Düştüğümüz durumdan memnun olanların, sessiz kalmamızı istediklerini biliyoruz ancak bu konu düzeltilmedikçe bize bu kadar zarar veren bir projeyi ve süreci desteklemeyeceğiz." diyor. Tasarım ofisi hukuk danışmanlarına başvurarak, sorun çözülmediği halde yasal işlem başlatacaklarını belirtiyor.


Kengo Kuma'nın tasarımı


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :