Leb-i Derya’ya Yeni Nesil Tasarım

mimarizm.com / 14 Ağustos 2018
İstanbul’un ünlü restoranlarından Leb-i Derya, uluslararası deneyim tasarımı ajansı I-AM tarafından yeniden tasarlanan marka kimliği ve iç mekanı ile müdavimlerin yanı sıra, yeni neslin de favori mekanları arasında yer almayı hedefliyor.  

Türk-İngiliz ortaklığında kurulan ve dört ülkedeki ofisleriyle dünya çapında faaliyet gösteren deneyim tasarımı ajansı I-AM, İstanbul’un ünlü restoranlarından Leb-i Derya’yı marka kimliği ve iç mekânı ile yeniden kurguladı.

15. yılda yeni nesle özel tasarım

İstanbul, Beyoğlu’nda yeme-içme kültürüne önemli katkılarda bulunan ve şehrin ünlü mekanları arasına giren Leb-i Derya, 15. yılında, kültürel birikimine sahip çıkarak konseptini ‘yeni nesil meyhane’ olarak değiştirmeyi hedefledi ve markanın sahip olduğu müşteri sadakati ile marka ruhunu kaybetmeden, yeni nesli de kapsayacak şekilde restoranlarına yeni bir marka kimliği kazandırmak üzere I-AM ile çalıştı. Leb-i Derya, günümüzün öne çıkan yeme-içme trendlerinden ‘paylaşım kültürü’ göz önünde bulundurularak yeniden tasarlandı.

I-AM, Leb-i Derya

Küçük dokunuşlarla etkili değişim

Leb-i Derya için gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi aktaran I-AM Kurucu Ortağı Emre Kuzlu, yeme-içme deneyiminin, sipariş aşamasından ödeme anına kadar kolektif bir form kazandığını belirtirken, “Sırayla servis edilen porsiyonlar, gece boyu masada kalarak deneyimin süresini uzatan etkili tadımlara dönüşüyor. Biz de yemeklerin paylaşıldığı kolektif ortam ruhunu yansıtmak üzere, Leb-i Derya’ya meyhane kültürünü yansıtan ve ‘yaşanmış bir mekân’ hissi verebilen dokunuşlarda bulunduk. Sıfırdan tasarlanan restoran deneyimlerinin yanı sıra, bütüncül tasarım yaklaşımımız sayesinde küçük dokunuşlarla da istenen değişimi yakalamayı hedefledik ve bu yolda başarılı olduk.” dedi.

Müşteri yolculuğunu iyileştiren restoran deneyimi

Bütün projelerinde olduğu gibi, bu projede de içgörü sağlayacak metodolojilerinden yararlanarak tasarım sürecine başladıklarını belirten Kuzlu, Leb-i Derya markasını en iyi şekilde yansıtan, mekân içerisinde müşteri yolculuğunu iyileştirecek bir restoran deneyimi tasarladıklarını aktardı.

Leb-i Derya için girişten itibaren iki katta da farklı konseptler uygulayan I-AM, daha sakin görünümlü pastel tonlar, farklı tipte aydınlatmalar ve meyhane kültürünü yansıtan görsel elemanlar kullanarak mekânda daha rahat bir atmosfer yarattı. Etkileyici Leb-i Derya manzarasını mekân tasarımının merkezine oturtacak şekilde bir konsept geliştirdi.

I-AM, Leb-i Derya

I-AM, Leb-i Derya

I-AM, Leb-i Derya

İki kat, iki farklı konsept...

Alt katta özel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği iki bölümden oluşan bir lounge alanı yaratılırken, antikacılardan toplanan mobilyalar kullanılarak daha eklektik bir dil oluşturulan bu katta, farklı tipte etkinliklere ev sahipliği yapabilecek esnek bir format yaratıldı.

Üst katta ise yine antikacılardan toplanan ikinci el dekoratif parçalar, uçuşan tül perdeler ve masaları tanımlı hale getiren duvar aplikleriyle ferah bir atmosfer yaratan I-AM, arka bölümde ise yoğun bitki kullanımını ön plana çıkararak sakin bir kış bahçesi konsepti oluşturdu.

I-AM, Leb-i Derya


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :