360 Sky Bar & Restaurant

mimarizm.com / 18 Mayıs 2018
İki Mimar Danışmanlık ve Mimarlık, Batum'daki 360 Sky Bar & Restaurant projesinde, kullanım halindeki mekanı yeniden kurgularken, manzaradan azami ölçüde yararlanan, dinlendirici ve aynı zamanda keyif veren bir atmosfer yaratmayı hedeflemiş.

Gürcistan’ın kıyı şehirlerinden Batum’daki Sheraton Otel bünyesinde, yapının 20. katında yer alan 360 Sky Bar & Restaurant'ın iç mimari projesi ve uygulaması İki Mimar Danışmanlık ve Mimarlık tarafından hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında, kullanımı aktif şekilde sürdürülen mekan yeni baştan kurgulanmış, giriş bölümü, restoran alanı, bar ve tuvalet, bina çekirdeği korunarak yeni bir düzenlemeye kavuşturulmuştur. 

Projenin temel çıkış noktası, modernist ve zarif bir çizgiyi temsil eden detaylarla müşteri konforunu sağlarken, dinlendirici ve aynı zamanda keyif veren bir atmosferi hayata geçirmektir. Bununla birlikte, yapının 20. katında konumlanan mekanın, deniz ve şehir manzarasına hakim bir noktada yer almasının getirisi olarak manzaraya bakış açısını güçlendirmek ve vurgulamak ön planda tutulmuştur. Mekanın tüm noktalarında manzaranın görünebilirliğini sağlamak amacıyla engel teşkil eden mevcut parapetler yok edilmiş, döşeme yükseltilmiştir. Bu sayede tavan yüksekliği de dengelenmiştir.

360 SKY BAR RESTAURANT

360 SKY BAR RESTAURANT

Bununla birlikte, mekanın gerektiğinde sakin ve dinlendirici, gerektiğinde ise canlı ve hareketli bir ortama dönüştürülmesi öngörülmüştür. Tasarımın bir diğer vurgusu olarak, düşey-lineer formları temel alan detaylar ön planda tutulmuştur.

360 SKY BAR RESTAURANT

Proje kapsamında kullanılan tüm malzemeler ve tercih edilen renk skalası restoranın ve bar bölümünün abartısız fakat göz alıcı bir atmosferi temsil etmesi ve bütünlük sağlaması noktasında bir araya getirilmiştir. Cam ve metalin soğuk duruşu renk seçimleri ile dengelenmiş, bakır rengin hakimiyeti, vizon ve gri tonları ile desteklenmiştir. Hareketli mobilyalarda ve bar bölümü aydınlatmasında kullanılan mavi renk tonları ile mekana canlılık kazandırılmıştır.

360 SKY BAR RESTAURANT

360 SKY BAR RESTAURANT

Zemin bölümlerinde parke ve mermer tercih edilirken, duvarlarda cam ve metal uygulaması gerçekleştirilmiştir. Duvar bölümlerinde ayrıca, fotoğraf sanatçısı Umut Kebabcı tarafından projeye özel gerçekleştirilen çalışmalar ile estetik bir dokunuş elde edilmiştir. Casa International markası tarafından üretilen hareketli mobilyalarda ise bakır görünümlü metal ve ahşap kullanımı ile mevcut çizgi sürdürülmüştür.

360 SKY BAR RESTAURANT

360 SKY BAR RESTAURANT

Genel konsepti oluşturan malzeme seçimleri, yansımanın ve parlaklığın vazgeçilmezleri olarak restoran giriş bölümünde, tuvaletlerde ve tüm kapı üretimlerinde aynı dili sürdürecek şekilde camın ve metalin hakimiyetinde belirlenmiştir. Projeye özel olarak gerçekleştirilen kapı tasarımlarında dikkat çeken bir özellik olarak pervaz kullanılmamış, ince söve ile oluşturulan detay, duvar içerisindeki metal yuvalar, alt ve üst bazadaki hat ile mekanı çevrelemiştir.

360 SKY BAR RESTAURANT

Restoranın en can alıcı noktası olan bar bölümünde, bakır renkli metal malzemenin fon oluşturduğu, parlaklığın ve pürüssüzlüğün vurgulandığı elemanlara, tezgah bölümünde, dokusu ile doğallığı temsil eden kuvars malzemeden üretilen Silestone eşlik etmiştir. Özel olarak tasarlanan ve cam tüplerden üretilen aydınlatma elemanı ise mavi rengin canlı dokunuşu, sade ve bir o kadar ihtişamlı duruşuyla genel çizgi ile bütünlük sağlamıştır.

360 SKY BAR RESTAURANT

360 SKY BAR RESTAURANT


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :