Turkcell Diyalog Müzesi

mimarizm.com / 25 Ekim 2016
Tasarım ve marka deneyimi ajansı I-AM, ziyaretçilerine duyma ve görme engellilerin hayatının bir simülasyonunu deneyimletmeyi hedefleyen “Turkcell Diyalog Müzesi” projesi çerçevesinde “Karanlıkta Diyalog” ve “Sessizlikte Diyalog” deneyim alanlarının fuaye tasarımını üstlendi.

Marka deneyimi ve tasarım ajansı I-AM, Gayrettepe metro istasyonu içinde hayata geçirilen, yaklaşık 400 metrekarelik bir alana yapılan “Turkcell Diyalog Müzesi” projesi çerçevesinde “Karanlıkta Diyalog” ve “Sessizlikte Diyalog” deneyim alanlarının fuaye tasarımını üstlendi. Ziyaretçilerine duyma ve görme engellilerin yaşadığı hayatın bir simülasyonunu deneyimletmeyi hedefleyen proje kapsamında, çift yönden girişi ve çıkışı bulunan bir pasaj içinde çalışan I-AM, bilet satış gişesi, bekleme alanları ve cafe alanını tasarladı.

Turkcell Diyalog Müzesi’nin sosyal sorumluluk barındıran içeriğiyle kendilerini heyecanlandırdığını belirten I-AM’in Kurucu Ortaklarından Emre Kuzlu, derinlikli bir ön hazırlık gerektiren projenin uygulama süreciyle ilgili bilgi verirken “Öncelikle bekleme alanında Braille (Körler alfabesi) ve işaret dilinin bir arada kullanıldığı büyük bir yüzey oluşturduk. Sergi rehberlerinin de görme ve duyma engelli kişiler oluşundan yola çıkarak, doku ve ışık öğelerini tüm yüzeylerde yoğun olarak kullandık. Bu doğrultuda, ‘Karanlıkta Diyalog’ ve ‘Sessizlikte Diyalog’ deneyimlerine ait panoları da ışıklı ve dokulu duvarlar üzerine yerleştirdik” dedi. Hayattaki rollerin dramatik ölçüde yer değiştirmesine imkan tanıyan projenin bireyler arasında diyaloğu güçlendiren ve empatiyi kolaylaştıran bir zemin oluşturduğuna vurgu yapan Kuzlu, bu proje için mekan tasarlamanın tüm I-AM ekibi için zorlu olduğu kadar tatmin edici bir deneyim olduğunu da sözlerine ekledi. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :