Kaliteli İş Üretmek, Verimlilik ve Rekabet için BIM'e Geç Kalmayın

mimarizm.com / 20 Nisan 2016
Tüm dünyada hızla yayılan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) süreçleri, son yıllarda Türkiye’de de inşaat ve yapı sektörünün önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Sektör paydaşlarına hız, verimlilik ve sürdürülebilirlik anlamında önemli avantajlar sağlayan BIM süreçleriyle ilgili en güncel bilgi ve uygulamalar, Autodesk Türkiye tarafından 5.’si gerçekleştirilen “Türkiye’de BIM Zamanı” seminerinde ele alındı.

Üç boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence alanlarında dünyanın önde gelen yazılım şirketi Autodesk Türkiye’nin bu yıl beşincisini düzenlediği “Türkiye’de BIM Zamanı” semineri, 19 Nisan 2016 Salı günü Four Seasons Bosphorus Otel’de inşaat ve yapı sektörlerinden profesyonellerin katılımı ile gerçekleşti. Etkinlikte bir araya gelen tasarımcı, mimar ve mühendisler; sektörleriyle ilgili en yeni trend ve teknolojileri dinleme, paralel oturumlarda farklı Autodesk ürünlerinin sunduğu inovatif yaklaşımları tanıma, sektörün lider isimlerinin tavsiyelerini dinleme ve birbirleriyle fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı.

“BIM ile şantiye hatalarında %41, inşaat maliyetlerinde %23 düşüş yaşanıyor"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Autodesk Türkiye Ülke Lideri Murat Tüzüm, akıllı 3B modeller üzerinden inşaat ve altyapı projeleriyle ile ilgili karar alma sürecini büyük oranda kolaylaştıran BIM uygulamalarının, iş hedeflerine ulaşmak ve projeyi başarıyla tamamlamak için en etkin çözüm olduğunu vurguladı. Tüzüm, “BIM sistemine geçişle birlikte şantiye hatalarında yüzde 41, inşaat maliyetlerinde ise yüzde 23 düşüş yaşanıyor. Proje sürelerinde de yüzde 19 kısalma oranı yakalanıyor. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörünü oluşturan inşaat şirketlerinden pek çoğunun, vizyoner bir bakışla BIM dönüşümünü gerçekleştirdiğini görmek bizi mutlu ediyor. Bu süreçte hızlı adım atan şirketlerin ulusal ve uluslararası arenada rekabet avantajına kavuştuğunu her fırsatta vurguluyoruz” diye konuştu.

Murat TüzümMurat Tüzüm

"BIM inşaat sektöründe 7 milyar dolarlık artı değer yarattı" 

Autodesk Avrupa Bölgesi BIM Teknolojileri Satış Geliştirme Yöneticisi Marek Suchocki de konuşmasında BIM masaüstü yazılımlarının, bulut ve mobil yazılımlarla desteklenerek inşaat uygulamalarını baştan aşağı değiştirdiğini vurguladı. Tasarım teknolojilerinin bugün sadece yeni binaların tasarımı ve inşaatında değil; aynı zamanda mimar, mühendis, üstlenici ve arsa sahiplerinin arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için de kullanıldığına dikkat çeken Suchochi, bu özellikleriyle BIM sürecinin dünyada, özellikle 7 milyar dolarlık inşaat sektöründe önemli bir artı değer yarattığını kaydetti.

Marek SuchockiMarek Suchocki

Gelişmiş teknolojiler ile kentlerde daha uzun vadeli ve hatasız sonuçlar

Küresel ekonominin arkasındaki itici güç olan yaklaşık 600 şehrin küresel GSYİH’nın yüzde 60’ını oluşturduğunu, 2010 yılında 3,6 milyar olan şehirlerde yaşayan insan sayısının 2050 yılında 6,3 milyara çıkmasının beklendiğini hatırlatan Marek Suchocki, şehirlerin altyapısına yapılacak yatırımların, ülkelerin uzun vadeli kalkınma planını da olumlu anlamda etkilediğini vurguladı. Autodesk’in Revit ve NavisWorks gibi BIM yazılımlarının ekonomik ve sosyal altyapısına yüksek oranlarda yatırım yapan Orta Doğu şehirlerinin yanı sıra ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Hindistan, Norveç, Brezilya ve İsveç gibi dünyanın pek çok ülkesinde kentsel tasarım projelerinde yoğun bir biçimde kullanıldığını anlatan Suchocki, şehirde binaların, su, ulaşım ve enerji altyapılarının inşasında yararlanılan bu gibi gelişmiş teknolojilerin çok daha uzun vadeli ve hatasız sonuçlara ulaşılmasını sağladığını sözlerine ekledi.   

"Emeğin en büyük kısmı koordinasyon"

Autodesk çözümleri kullanarak 2006-2016 yılları arasında BIM dönüşüm sürecini başarıyla tamamlayan DOME+Partners Kurucu Ortağı Murat Yılmaz ise, şirketin BIM’e geçiş süreci ve BIM ile proje yaşam döngüsü boyunca tasarım, görselleştirme, simülasyon ve işbirliği anlamında elde ettikleri verimlilik artışı hakkında deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Proje sürecinde bütünleşik tasarımın önemine dikkat çeken Murat Yılmaz, "Emeğin en büyük kısmı koordinasyon. Mimarız ama iyi proje yapmakla iyi bina yapamıyorsunuz. Teknik şartnameler, keşif ve metraj da en az proje kadar önemli." dedi ve kaliteli iş üretmek, verimlilik ve rekabet için BIM'e geçişin elzem olduğunu vurguladı. 

Murat YılmazMurat Yılmaz

Mimarlık ofisinden proje ofisine dönüştüler

2006'da Revit kullanmaya başladıklarını ve ofisteki eğitim sürecinin iki yıl boyunca devam ettiğini belirten Yılmaz, BIM'e geçişte ana ilkenin bir model kütüphanesi/arşivi oluşturmak olduğunu söyledi. Bu süreçte DOME+Partners'ın mimarlık ofisinden proje ofisine dönüştüğünü ifade eden Murat Yılmaz, "Türkiye'de birleşerek büyümeyi öğrenmeliyiz. BIM bunu destekleyen bir yapı. Bizim de 15'e yakın iş ortağımız var" dedi.

Murat Yılmaz

5000 üniversite öğrencisine BIM eğitimi

Autodesk Türkiye, en büyük faaliyet alanlarından biri olan mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) sektöründe yeni teknolojilerin tanıtımı ve yaygınlaşması için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bunların başında da üniversitelerle gerçekleştirilen işbirlikleri geliyor. BIM çözümlerinde dünya lideri olan Autodesk, bu bilgi birikimini mimarlık, mühendislik ve inşaat öğrencilerine yönelik düzenlediği eğitim ve etkinliklerle paylaşmaya devam ediyor.  

Autodesk Türkiye son olarak İTÜ Mühendislik Öğrencileri Kulübü’nün düzenlediği “Design Together” öğrenci tasarım yarışmasının da ana sponsoru oldu. Bu yarışma ile yaklaşık 5 bin mimarlık, mühendislik ve inşaat mühendisliği öğrencileri BIM konsepti konusunda bilgilendirildi; 161 öğrenci BIM, NavisWorks ve Revit eğitimleri aldı.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :