Yapı Bilgi Sistemi (BIM) Teknolojileri YEM'de Ele Alındı

yapi.com.tr / 17 Aralık 2009


Autodesk ve SAYISAL GRAFİK, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirilen ve ana ekseni 'Az Çoktur Sürdürülebilir Yapı Tasarımında BIM'in Gücü' olan etkinlikle yapı projelerinde koordineli, tutarlı, hesaplanabilir bilginin üretilmesini, saklanmasını ve yeniden kullanılmasını sağlayan BIM (Yapı Bilgi Sistemi) teknolojisini ve bu teknolojiyle üretilmiş projelerden örnekleri sundu.

Gün boyu süren ve birbirine parelel oturumlar halinde gerçekleştirilen etkinlikte ayrıca, BIM'in inşaat sektörünün gündeminde yer alan yeşil bina ve sürdürülebilir tasarım konularında sağlayacağı yararlar ve bu alanda iki önemli uluslararası sertifikasyon sistemi olan LEED ve BREEAM hakkında bilgi verilirken, Autodesk'in bu alanlarda sunduğu çözümler de canlı olarak gösterildi. Buluşmanın bir diğer özelliği de Türkiye'de ilk defa sektör ile tanışan yeni Autodesk ürünleri 'Autodesk Ecotect', gerçek zamanlı proje paylaşımı ve görselleştirme için geliştirilen 'Autodesk Navisworks' ve statik analiz yazılımı 'Autodesk Robot Structural Analysis'in detaylı tanıtımlarıydı.

Günün açılış konuşmasını yapan Autodesk Türkiye Genel Müdürü Tolunay Tomruk, krizle birlikte pazarın daralmasının ve bu daralmanın küresel bir gerçeklik haline gelmesinin pazar dinamiklerinde köklü bir değişiklik yarattığına dikkat çekerek, bunun da daha önce çekim merkezi olan pazarların aktörlerinin kendilerine başka yerlerde iş olanakları arayışını zorunlu kıldığını söyledi. Tomruk, sürdürülebilirlik, enerji verimliliği gibi yeni kavramlarla tanıştığımızı, maliyetlerin arttığını belirtti ve "Biz, size daha hızlı, yenilikçi ve düşük maliyetlerle çalışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Size, tasarım, görselleştirme ve simulasyondan oluşan üç önemli servis sunuyoruz" dedi.

Sayısal Grafik İş Geliştirme Yönetmeni Burutay Kaya ise firma olarak kendilerini sadece bir ürün dağıtıcı olarak görmediklerini vurguladı ve "Amacımız, sizi daha rekabetçi yapacak teknolojileri sizinle tanıştırmak" diye konuştu.

Sürdürülebilirlik için BIM

Daha sonra 'BIM ve Sürdürülebilirlik' başlıklı bir sunum gerçekleştiren Autodesk Güney Avrupa Sorumlusu Mimar Emmanuel di Giacomo, ekonomik baskıların, yenilikçi teknolojilerin ve sürdürülebilirlik sorununun yeni çözüm arayışlarına ivme kazandırdığına dikkat çekti. Bu anlamda yapı bilgi sistemini (BIM) sadece geometri olarak değerlendirmenin doğru olmayacağını savunan di Giacomo, "BIM'i daha çok bir felsefe olarak düşünebiliriz. Mühendisler, mimarlar ve işveren başta olmak üzere, bütün profesyonellere yönelik komple bir araçtan bahsediyoruz" diye konuştu. Sürdürülebilir tasarımın artık pazarın bir zorunluluğu olduğunu vurgulayan ve işveren taleplerinin, enerji sorununun, maliyetlerin, mevzuatlardaki değişikliklerin ve teşviklerin bu zorunluluğu yarattığını anlatan di Giacomo, bilgi anlamına gelmen BIM'in projeleştirme döngüsünü de şöyle özetledi: Konsepti belirlemek, görselleştirmek, analiz etmek, dökumanlaştırmak, malzemelerin imalatı, inşaat süreci ve işletme yönetimi.

BIM'e nasıl geçilir

Di Giacomo konuşmasında, BIM'e geçmek konusunda ipuçları da verdi. Di Giacomo, BIM'e geçmenin doğrudan şirket stratejileriyle ilgili olduğunu vurgulayan ve "BIM, bir yönetim kararıdır" diyen Di Giacomo, bir plan çerçevesinde hareket etmenin, ekip oluşturmanın ve şirketin BIM liderlerini belirlemenin önemi üzerinde durdu. "Küçük projeler seçin ve iyi bildiğiniz konular olsun" diye devam eden di Giacomo, basit hedefler koymanın ve ayrıca her zaman danışılabilecek birilerinin olmasının da süreci olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :