Design Together 2016 Öğrenci Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 01 Mart 2016
Mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin BIM konusundaki farkındalık ve bilgilerini artırmak amacıyla İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından Autodesk ana sponsorluğunda düzenlenen “Design Together 2016” yarışmasının birincisi, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden katılan “KTU-Together” ekibi oldu

İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu BIM (Yapı Bilgi Modelleme) teknolojileri hakkında farkındalık yaratmak, bir BIM projesi üzerinde birlikte çalışabilen mimar ve mühendisler yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Design Together Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması sonuçlandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Design Together 2016’ya Türkiye genelinde 12 üniversitenin mimarlık ve mühendislik bölümlerinde okuyan 112 öğrenciden oluşan toplam 24 ekip katıldı. Bu yıl yarışmanın galibi, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “KTU-Together” adlı ekip oldu. 

Ana sponsorluğunu Autodesk’in üstlendiği yarışma kapsamında, tüm yarışmacılara BIM teknolojileri hakkında verilen 3 günlük ön eğitimin ardından, ekiplerden Autodesk Revit ve Autodesk Navisworks yazılımları ile bir öğrenci aktivite merkezi tasarlamaları istendi. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve mimarlık öğrencileri arasında üst düzey ekip çalışmasını gerektiren bu zorlu süreci ekiplerden 6’sı tamamlayarak projelerini teslim ettiler. Yarışmada dereceye giren projeler jüri değerlendirmesi ve halk oylaması ile belirlendi. Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Emre Günay, Fatih Yesevi Okur, Fatih Yöndem, Soyer Bayraktar ve Yunus Uzun’dan oluşan “KTU-Together” adlı ekip birinciliğe layık görüldü.

 

İlk üçe giren ekipler, ödüllerini 10 Şubat’ta yine İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından düzenlenen uluslararası CivilCon’16 konferansı kapsamında gerçekleştirilen ödül töreninde aldı. Birinci olan ekip 5.000 TL, ikinci olan takım 3.000 TL, üçüncü olan takım 2.000 TL olmak üzere toplam 10.000 TL ödül tutarında maddi ödül kazandı.

Design Together Yarışması sayesinde, iki yıl içinde yaklaşık 5.000 üniversite öğrencisi BIM sistemi konusunda bilgilenme, 161 öğrenci de Design Together ön eğitimleri kapsamında genel BIM kavramları ve Autodesk Revit ile Autodesk Navisworks yazılımları üzerine teknik eğitimler alma olanağı buldu.

Design Together ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.designtogether.itumhk.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :