ham:m Tomtom ve ID-ISTANBUL conceptStudio Açıldı

mimarizm.com / 05 Ocak 2016
İç mimarlar İdil Özbek ve Muhammet Taşlı ortaklığında kurulan ID-ISTANBUL’un “eşya üretme alanı” olarak konumlanan ham:m’ın yeni showroom’u ham:m Tomtom ve ID-ISTANBUL conceptStudio, Ercüment Usluer’in “Sığınak” adlı fotoğraf sergisiyle açıldı. 

Kaybedilen, unutulan, önemini yitirmiş zanaatçılığa yeniden ruh vermeyi ilke edinen ham:m’ın üçüncü kuruluş yıldönümünde gerçekleşen ve ‘ustalara saygı duruş’ niteliği taşıyan sergi, ham:m ustalarının üretim sürecindeki fotoğraflarından oluşuyor.

Muhammet Taşlı,İdil Özbek,Ercüment Usluer

ID-ISTANBUL conceptStudio, ID-ISTANBUL çatısı altında sürdürülen iç mimari tasarım performansı ile ham:m ürünlerini aynı çatı altında buluşturma hedefiyle kuruldu. Alışılagelmiş tasarım ofisi anlayışını kırarak, özellikle mimar, iç mimar ve tasarımcıların rahatlıkla uğrayabilecekleri, kahvelerini yudumlayarak çalışabilecekleri ve ham:m ürünlerini birebir deneyimleyecekleri bir mekan olarak düşünülen ID-ISTANBUL conceptStudio, tasarım tutkunlarına kolektif bir buluşma ve üretim alanı sunmayı hedefliyor.  

Zanaata ve Ustalara Saygı

Üretim için alan arayan tasarımcılara hizmet vermek üzere kurulan ham:m, geleneksel teknikler ve doğal malzemelerle kullanıcıların iç dünyasına hitap eden, sürdürülebilir, günümüzün kullan-at mobilyalarından uzak, gelecekte antika değeri görebilecek, zamansız nitelikte ürünler tasarlıyor. 

Kaybedilen, unutulan, önemini yitirmiş zanaatçılığa yeniden ruh vermeyi ilke edinen ham:m, zanaate ve ustalara duyduğu saygı ve vefa borcunu, kuruluşunun üçüncü yılında gerçekleştirildiği “Sığınak” sergisiyle ödüyor. Sergi, fotoğrafçı ve sergi küratörü Ercüment Usluer’in ahşaba dokunmayı sevenlerin, demirin kokusunu tanıyanların, cama anlam katanların, yani ‘ustaların’ üretim yolculuğuna odaklandığı fotoğraflarından oluşuyor.

Şehrin karmaşası, mekanların maksimalist dönüşümleri ve günlük hayatın hızlı temposunun içinde kendini daha ‘sakin’ bir yerlerde konumlandıran ve "kaçmak istediğimizde içinde yer alacağımız mekanların oluşmasına yardımcı olan” ham:m, Sığınak sergisiyle bulunduğu bu konumu daha da pekiştiriyor. 

Sergi, 19 Ocak 2016 tarihine kadar ham:m Tomtom’da  ziyarete açık olacak.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :