"Şişhane'de Sanatı Yaratıcı Potansiyele Çeviren Eğitim Eksik"

mimarizm.com / 13 Ekim 2009
Oynatıcıyı görebilmek için Flash Player' ı yükle

Avrupa ve Amerika'da üretimin ülke dışına çıkmasıyla birlikte üretim süreçleri içinde birebir yer alamayan tasarımcılar için tekrar küçük atölyeler kurulmaya başlanırken, Türkiye'de küçük ölçekli işletmeler şehir dışındaki bölgelere taşınmak isteniyor. Oysa bu tür bölgeler, tasarımcılara kendi ürünlerini üretebilme şansı yaratmakla birlikte büyük firmalara bağlı olmadan çalışma olanağı da sunuyor. Bu noktadan hareket eden "Made in Şişhane" projesi, bölgedeki üretim ağını yabancı tasarımcıların kullanımına açarak bir anlamda bölgeyi uluslararası pazara tanıtmış oluyor.Bu seneki "Made in Şişhane" etkinliğinin yürütücüleri Aslı Kıyak İngin ve Teike Asselbergs'e göre, hem tasarımın hem de üretimin birbirini destekleyerek yaratıcılığı beslediği böyle bir bölgenin yok olmasına göz yummak, kentsel ve üretimsel hafızayı da yok etmek anlamına geliyor.

Etkinliğin sonuç ürünü "Dutch Design Made in Şişhane" sergisinin aktörlerine, yani atölyenin yabancı tasarımcılarına, bu doğrultuda Şişhane ve "Made in Şişhane" hakkında düşündükleri soruldu. İşte yanıtlar…

Gerrie Starreveld (Hollanda)

"Dil sorunumuz olmasına rağmen, bir şeyi ortak üreteceğimiz için bir şekilde iletişim kurduk. Çok da keyifli oldu. Şişhane çok konsantre bir bölge, burada ışığın alası var. Çok seçeneğin ve her şeyin ulaşılabilir olduğu bir yer burası. Benim ülkemde böyle alanlar yok. Bu kadar özelleşmiş bir yer olsa mükemmel olurdu. Bu İstanbul'a özel bir durum. Amsterdam İstanbul'a göre çok küçük. Düşünüyorum da böyle bir mahallenin orada olması mümkün değil. İstanbul'un yapısı böyle bir organizasyona izin veriyor."Belediyelerin böyle bir bölgeyi turizm için başka alanlara taşımaya yönelik tavrı popülerleşen her yer için geçerli. Taşınmaların ardından geriye kalanlar hep birlikte bir şeyler yapmaya devam edecektir. Yine de buradan taşınmaları desteklediğim bir şey değil."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :