"Dutch Design Made in Şişhane" Sergisi Görücüye Çıktı

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 13 Ekim 2009


Türkiye'nin 100 yıllık aydınlatma merkezi olan Şişhane, birçok ilişkiyi ve güçlü üretim ağını içinde barındırıyor. Bölgedeki üretim, büyük fabrikalardan farklı olarak tek bir atölyede değil, bölgeye yayılmış bir ağ üzerinden yapılıyor. Kentteki birçok noktaya uğrayarak şekillenen ürünler ise, bölgedeki ustalarla etkileşimli bir şekilde imal ediliyor. İşte bu özgün üretim ağına ilk kez 2006 yılında değen "Made in Şişhane" projesi, bu yıl da devam ediyor.

Bölgedeki küçük üretim potansiyeliyle yaratıcı enerjiyi bir araya getirmeye çalışan "Made in Şişhane", ilk kez İDW İstanbul Tasarım Haftası bünyesinde gerçekleştirilmişti. Proje bu kez, Galata'da yaşayanları, çalışanları, esnafı, sanatı ve sanatçıyı "görünür" kılmayı hedefleyen ve bu sene beşincisi düzenlenen "Görünürlük Projesi" kapsamında gerçekleştirildi. Etkinlik, dört Hollandalı, bir İtalyan, bir de Avustralyalı olmak üzere 6 tasarımcının yer aldığı bir atölyeye sahne oldu.İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı tasarımcı Aslı Kıyak İngin tarafından geliştirilen ve Hollandalı sanatçı Teike T. Asselbergs ile birlikte yürütülen atölye, 4 – 9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hollandalı tasarımcılar Frank Wilems, Gerrie Starreveld, Lara de Greef ve Bas van Beek ile İtalyan tasarımcı Marco Manciocchi ve Avustralyalı Anita Bacic'in yer aldığı workshopta fikirler, Şişhane'deki ustalarla birlikte bölgedeki küçük ölçekli işletmelere ait atölyelerde ürüne dönüştürüldüler."Made in Şişhane", söz konusu atölyelere düzenlenen bir gezi ile Şişhane'nin uluslararası bir üretim ağına eklemlenmesini ve yabancı ilginin odağına alınmasını da sağladı. Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk'in katılımdaki gezide, Kuledibi'ndeki Harunlar Mekanik ve Kumbaracı Yokuşu'nda bulunan Azim Mobilya ziyaret edildi ve ustaların üretim süreçleri ve Şişhane hakkında bilgi verildi. Heemskerk, yabancı tasarımcıların Şişhane'deki aydınlatma ustaları ile birlikte geçirdiği beş günün sonuçlarını görücüye çıkaran serginin açılışını da gerçekleştirdi.Atölyenin ürünlerinin yer aldığı "Dutch Design Made in Şişhane" sergisine, iki de video eşlik ediyor. 2008 yılında bölgede çalışma yapan Amsterdam kökenli Rietveld Akademi Tasarım Bölümü'nün hazırladığı "Gift to Şişhane" (Şişhane'ye Hediye) isimli film , bunlardan ilki. Sergide ayrıca, ürünlerin yapım sürecini anlatan bir film de izlenebilir.

Hollanda Konsolosluğu'na ait "Union Church"te gerçekleştirilen "Dutch Design Made in Şişhane" sergisi, 16 Ekim'e kadar 14:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :