Electrolux Design Lab 2010’un Finalistleri Belli Oldu

mimarizm.com / 04 Ağustos 2010

 
6- Clean Closet (Temiz Gardırop), Michael Edenius, İsveç

Hepsi Bir Arada Çamaşır Odası Konsepti
Giyecekleri temizleyen gardırop konsepti Clean Closet'in çamaşır sepetlerini, çamaşır makinelerini ve kurutucuları hayatımızdan çıkarması ve böylece evlere ekstra alan kazandırması planlanıyor. Gardıropta bulunan giysiler tarayıcı tarafından inceleniyor ve bir problem görüldüğünde moleküler teknoloji kullanılarak lekeler ve kötü kokular temizleniyor. Michael Edenius'un tasarımı, çamaşır temizlerken su ve deterjan kullanılmayacağı için çevre dostu bir çözüm olarak da dikkat çekiyor. 
 
7- Dismount Washer (Demonte Çamaşır Makinesi),  Lichen Guo, Çin

Yıka ve Çık
Lichen Guo geleneksel çamaşır makinelerini fazla yer işgal eden ev aletleri olarak görüyor. Dismount Washer'la temizleme ile çamaşır sepetini bir arada sunarak yerden tasarruf sağlanıyor. Kirli çamaşır kapsülü çok az yer kaplayan, duvara monte bir motora bağlanıyor; aynı zamanda buhar da dağıtarak mükemmel yıkama sağlıyor.  
 
8- External Refrigerator (Harici Buzdolabı), Nicolas Hubert, Fransa

Harici Soğutucu
Çin'de geçirdiği 2 yıl Nicolas Hubert'e harici soğutucu için ilham vermiş. Kuzey Çin'de mutfakta yer kazanmak ve enerji tasarrufu sağlamak için kışın yiyeceklerin balkonlara konulmasından yola çıkan Hubert, Çin'deki yaşamın bir parçası haline gelen bu düzeni tasarımına yansıtmış. Kış boyunca ve geceleri dışarıdaki düşük sıcaklık buzdolabında tutulması gereken yiyecekler için kullanılıyor. Sıcak havalarda ise güneş ışığı solar panellerle enerjiye dönüştürülerek değerlendiriliyor. Electrolux'ün tasarımlarında sadeliğe ve saflığa önem verdiğini göz önünde tutan Nicolas Hubert, buzdolabı konseptini şehirde evlerin dışında kullanılabilecek ve her türlü ortama uyum sağlayacak şekilde geliştirdi.
 
Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :