Electrolux Design Lab 2010

mimarizm.com / 15 Mart 2010


Dünya beyaz eşya devi Electrolux tarafından bu yıl sekizincisini düzenlenen "Electrolux Design Lab Tasarım Yarışması"nın teması, "2'nci Uzay Çağı" olarak belirlendi. Her yıl dünyanın dört bir yanından lisans ve lisansüstünden binlerce endüstriyel tasarım bölümü öğrencisinin katılım gösterdiği ve ev aletleri dünyasında tasarıma odaklanan Design Lab'de son başvuru tarihi 1 Mayıs 2010.

Hızla artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak yaşam alanlarının küçülmesinden yola çıkan Electrolux, Design Lab 2010'un temasını "2'nci Uzay Çağı" olarak belirledi. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 74'ünün kentlerde yaşayacağı ve buna bağlı olarak evlerin ve ev eşyalarının da daha küçük olacağını göz önünde bulunduran Design Lab ekibi, genç endüstriyel tasarımcıları ev aleti tasarımlarıyla bu çağa ışık tutmaya davet ediyor.

Design Lab 2010'da katılımcılardan –"alan kullanımı"nı da optimize etmek şartıyla- ikinci uzay çağında insanların yiyeceklerini nasıl hazırlayıp saklayacaklarına, elbiselerini ve bulaşıklarını nasıl yıkayacaklarına ya da kurutacaklarına dair zamana, mekana uygun, yenilikçi, kullanışlı, yaratıcı ve çevre dostu çözüm önerileri bekleniyor.

Başvuruların 1 Mayıs 2010 günü son bulacağı Desing Lab 2010 Yarışması'nın finali, 23 Eylül 2010'da Londra'da yapılacak. Yarışmanın birincisi 5000 Euro para ödülü ve Electrolux Global Tasarım Merkezi'nde 6 aylık ücretli staj yapma olanağı kazanacak. İkinciye 3000, üçüncüye ise 2000 Euro para ödülü verilecek olan Design Lab 2010'da finale kalan bütün projeler final etkinlikleri süresince sergilenecek.

Yarışma hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Electrolux Design Lab Hakkında:

2003'ten bu yana düzenlenen Electrolux Design Lab Tasarım Yarışması, endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin ve mezunlarının geleceğin ev aletlerine yenilikçi fikirler getirmeleri amacıyla yapılmaktadır.

Her yıl farklı bir tema ile düzenlenen, finallerinde farklı bir şehre konuk olan ve uluslararası basına açık bir etkinliktir. Geçmiş temalar:

"Gelecek 90 Yıl İçin Tasarım", Londra 2009
"Internet Kuşağı", Zürih, 2008
"Yeşil Tasarım", Paris, 2007
"Sağlıklı Beslenmek için Tasarımlar", Barselona, 2006
"Gelecek için Tasarım" Stockholm, 2005
"Çevre Dostu Tasarımlar", New York, 2004
"Kullanıcı Dostu Tasarımlar", Budapeşte, 2003

Barselona'da düzenlenen Design Lab '06 yarışmasında, Metin Kaplan "Nevale" adlı tasarımıyla ülkemize birincilik getirmişti.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :