Electrolux Design Lab 2010’un Finalistleri Belli Oldu

mimarizm.com / 04 Ağustos 2010

 
2- The Snail (Salyangoz), Peter Alwin, Hindistan

Mikro İndüksiyonlu Isıtıcı
Portatif bir ısıtıcı ve pişirici olan Snail, manyetik indüksiyon sistemiyle çalışıyor. Gerçek bir salyangoz şeklinde ve tıpkı onun gibi çok yönlü olan Snail, ısıtacağınız malzemeye göre bir tavaya, cezveye ya da fincana yapıştırılıyor. Bu sayede geleneksel pişirme ekipmanlarına ayrılan yerden tasarruf ediliyor. Yüksek kapasiteli şeker kristali bataryasıyla çalışan portatif pişirici, şekerden elde ettiği enerjiyle bobini ısıtarak manyetik indüksiyon işlemini yönetiyor. Isıtıcının iç sensörleri yiyeceğin türünü belirleyip uygulanacak ısıyı ve pişirme süresini otomatik olarak belirliyor. Snail'in dokunmatik göstergesine yapılan küçük bir dokunuş işlemi başlatıyor. 
 
3- Elements Modular Kitchen (Modüler Mutfak Ekipmanı), Mathew Gilbride, ABD


Her şey Tek Bir Rafta Gizli
Mathew Gilbride'ın duvara monte modüler çözümü; pişirme, saklama, havalandırma ve aydınlatmayı yer kaybı olmaksızın bir arada sunuyor.  Duvardan aldığı solar enerjiyle çalışan modüler mutfak, kablosuz olduğu için görüntü kirliliği de yaratmıyor. Kablosuz akıllı ağ sistemiyle birkaç fonksiyonu ve yüzeyi aynı anda çalıştırabilmenin yanı sıra kullanıcının tercihlerini de kaydedebiliyor.   
 
4- Eco Cleaner (Eko Temizleyici), Ahi Andy Mohsen, İran

Portatif, Kompakt Bulaşık Makinesi
Eco Cleaner, yiyecek kalıntılarını ultrasonik dalgalarla iyonize ederek geri dönüşümlü atığa çeviren portatif bir bulaşık makinesi. Ahi Andy Mohsen bu tasarımını yalnız yaşayan insanların sayısının gittikçe artmasının yanı sıra 2 öngörüye dayandırıyor; gelecekte yiyecekler kapsül formunda olacağı için kullandığımız kapların, tabakların boyutları küçülecek ve ev işlerine ayrılan zaman azalacak. Çevreci Eco cleaner küçük olmasıyla da yerden tasarruf sağlıyor.
 
5- Bio Robot Refrigerator (Bio Robot Buzdolabı), Yuriy Dmitriev, Rusya

Havalı, Çevreci, Yiyecek Muhafızı
Geleneksel bir buzdolabından 4 kat daha küçük olan Bio Robot, ışıma yoluyla bio polimer jeli soğutuyor.  Rafların yerini yapışmayan, kokusuz jelin aldığı soğutucuda jel, yiyeceklerin etrafını kaplıyor ve bu sayede içerideki bütün yiyeceklere kolay erişim sağlıyor. Kapısı, rafı, motoru olmayan bu buzdolabı tam anlamıyla tek görevini icra etmesi için tasarlanmış. Bütün yiyeceklerin, içeceklerin ve doldurulmuş ürünlerin ideal ısılarında muhafaza edilmesini sağlayan Bio Robot, kokuları da kontrol altına alıyor. Farklı boyutlarda olmasıyla her eve uyum sağlaması planlanan Bio Robot, yatay veya dikey kullanıldığı gibi tavana da monte edilebiliyor. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :