Electrolux Design Lab 2010’un Finalistleri Belli Oldu

mimarizm.com / 04 Ağustos 2010


Bu yıl sekizincisi gerçekleşen Electrolux Design Lab, geleceğin küçülecek yaşam alanları için yaratıcı çözüm önerilerine odaklanıyor. Birleşmiş Milletler'in araştırmalarından yola çıkan Design Lab 2010, endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerini dünya nüfusunun yüzde 74'ünün şehirlerde yaşayacağı 2050 yılının evleri için yiyecek hazırlama, saklama, çamaşır ve bulaşık yıkama çözümleri üretmeye davet etti.
 
Yarışmaya katılım koşullarının her geçen yıl ağırlaştığını söyleyen Electrolux'ün Global Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Henrik Otto, endüstriyel tasarım öğrencilerinin kendilerini tanıtmak adına katıldıkları yarışmada, kriterleri karşılayan ve geleceğin şehir hayatına uygun yaratıcı çözümler sunan projeler arasından 8 finalistin takdiri hak ettiğini dile getirdi.
 
Finalistler farklı ülkelerden

Finale kalan projelerin sahibi 8 öğrenci yarışmaya; Avustralya, Çin, ABD, Hindistan, İran, Rusya, Fransa ve İsveç'ten katıldı.

Final, ‘100% Design'da yapılacak

Finalistler, projelerini jüri üyelerine sunmak üzere 23 Eylül'de Londra'da gerçekleşecek olan etkinlik için 100% Design'a davet edildi. Jürinin sezgisel tasarım, yaratıcılık ve tüketici iç görüsünü temel alarak yapacağı değerlendirme sonucunda yarışmanın birincisi 5000 Euro para ödülü ve Electrolux Global Tasarım Merkezi'nde 6 aylık ücretli staj yapma olanağı kazanacak. İkinciye 3000, üçüncüye ise 2000 Euro para ödülü verilecek olan Design Lab 2010'da finale kalan bütün projeler final etkinlikleri süresince sergilenecek. 
 
Finale kalan projeler
 
1- The Kitchen Hideaway (Gizli Mutfak), Daniel Dobrogorsky, Avustralya

Sanal Mutfak
Sanal mutfak konsepti Kitchen Hideaway, kullanıcılarını hayal ettikleri mutfağa sokup sanal yemekler hazırlamalarını sağlıyor. Kullanıcının düşünceleri binada bulunan robot şeflere aktarılıyor ve şefler gerçek mutfakta gerçek malzemeler kullanarak yemeği hazırlıyorlar. Bu aparat sayesinde evlerdeki mutfakların tamamen ortadan kaldırılmasıyla yer kazanılması planlanıyor. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :