Europa Nostra'dan Orhan Pamuk'a Ödül

mimarizm.com / 31 Temmuz 2014

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, Europa Nostra tarafından Avrupa kültürel mirasına katkı sağlayanları onurlandırmak amacıyla verilen Helena Vaz da Silva Avrupa Ödülü'nün 2014 yılındaki sahibi oldu.


                   


Europa Nostra Konsey Üyesi ve Europa Nostra Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy tarafından ödüle aday gösterilen Orhan Pamuk'un, Türkiye'nin kültür ve tarihinden yola çıkan eserlerinde, Avrupa kültür ve değerlerini başarıyla ifade etmesi ve onları coğrafi sınırların ötesine taşıması ödülün gerekçesinde vurgulandı.

Jüri başkanı Guilherme d'Oliveira Martins , Pamuk'un günümüzün en önemli yazarlarından biri olmasının yanı sıra, sorumlu bir vatandaş olarak da Avrupa'nın çokkültürlü tarihini, dünyanın en önemli şehirlerinden olan İstanbul'u merkez alarak anlatmasının Avrupa kültürel mirasına katkısı olarak görüldüğünü ifade etti.

Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu - Europa Nostra ve Clube Portugues de Imprensa işbirliğinde geçtiğimiz yıl başlatılan Helena Vaz da Silva Avrupa Ödülü, Avrupa'da kültürel miras ve iletişim konularına büyük katkıda bulunan kişilere veriliyor.

Her sene Avrupa kültürel mirasına edebiyat, habercilik, fotoğraf, film ya da televizyon alanlarında katkı yapan bir Avrupa vatandaşını onurlandıran ödülün ilki, geçtiğimiz yıl İtalyan yazar Claudio Magris'e verilmişti. Europa Nostra Türkiye tarafından aday gösterilen Özgen Acar da Jüri Özel Ödülü'nü almıştı.
 
Orhan Pamuk'a ödülü, 3 Ekim 2014 Cuma günü Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılacak törenle verilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :