Avrupa Birliği Europa Nostra Kültürel Miras Ödülü Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 14 Haziran 2010


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı
'nın destekleriyle, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu "Europa Nostra" tarafından gerçekleştirilen "Avrupa Kültürel Miras Zirvesi" 8 Haziran Salı günü başladı. Zirve bünyesinde gerçekleştirilen tören ile "Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülleri" de sahiplerini buldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç'in katılımıyla 10 Haziran akşamı Aya İrini'de düzenlenen törende, dört kategoride 29 farklı proje ödüllendirildi. Türkiye'den "Yeni Camii Hünkar Kasrı Restorasyon Projesi" ise koruma kategorisindeki ödüle layık görüldü.

İstanbul Ticaret Odası sponsorluğunda gerçekleştirilen, 4 yıl süren ve 9 milyon TL harcanan Yeni Camii Hünkar Kasrı Restorasyon Projesi'ne verilen ödül, restorasyon projesinin başkanı Mimar Hatice Karakaya 'ya Bakan Ertuğrul Günay ve AB Komisyonu Eğitim ve Kültür Komisyoneri Androulla Vassiliou tarafından takdim edildi.

Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü bu yıl "koruma", "araştırma", "kişi" ve "kurum" kategorilerindeki projeleri "olağanüstü hizmet", "eğitim" ve "bilinçlendirme" alt başlıkları ile onurlandırdı. Ödül programında İstanbul haricinde Berlin, Amsterdam, Paris, Kopenhag ve Cartegena kentlerinde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları öne çıktı.

Europa Nostra'nın 1978 yılından beri verdiği ve Avrupa'daki en iyi kültürel miras uygulamalarını öne çıkarmayı hedefleyen ödül programı, 2002 yılından bu yana Avrupa Birliği Komisyonu'nu adına ve Europa Nostra'nın yürütücülüğünde, "Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü - Europa Nostra Ödülü" adı altında dağıtılıyor.Örneğin Gücü Sergisi Açıldı

Avrupa'daki başarılı kültürel miras uygulamalarının bir arşivini oluşturmuş olan Europa Nostra, bu projelerden 108'ini kapsayan bir seçkiyi sunan "Örneğin Gücü" isimli sergiyi de görücüye çıkardı. Sergi, 11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında Sirkeci Garı 1. Peron'da ziyarete açık olacak.

Europa Nostra Hakkında

Europa Nostra, kendini Avrupa'nın kültürel mirasını korumaya adamış 250 sivil toplum kuruluşu, 150 ortak örgütü ve 50 ülkeye yayılan 1500 kişisel üyeyi temsil ediyor. Europa Nostra üç ana alanda faaliyet gösteriyor: Avrupa'daki en iyi kültürel miras uygulamalarını kutlamak, risk altındaki miras için kampanyalar yapmak, kültürel miras için lobi çalışmaları yürütmek.

Europa Nostra ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :