Orhan Pamuk'un Sesinden Masumiyet Müzesi Turu

mimarizm.com / 24 Eylül 2013

Masumiyet Müzesi'ni Ekim ayından itibaren Orhan Pamuk'un kendi sesinden dinleyerek gezebilirsiniz. Sesli rehberde, Cevdet Erek'in müze için düzenlediği seslerle, Nil Karaibrahimgil'in ‘İlk Türk Meyveli Gazozu' kutusu için bestelediği Meltem Gazozu şarkısı da bulunuyor.Orhan Pamuk tarafından "çok uzun bir dönemde, kelime kelime, eşya eşya, resim resim hayal edilmiş" olan ve Masumiyet Müzesi romanının basıldığı 2008 yılının ardından, 27 Nisan 2012'de kapılarını açan Masumiyet Müzesi sesli rehber uygulaması ile yeni bir adım atıyor. Pamuk'un kelime ve sesleriyle müzedeki her sergi için romandan yapılan alıntılarla zengin bilgiler içeren sesli rehber, Masumiyet Müzesi deneyimine yeni bir katman ekliyor.

Müze, Ekim ayından itibaren sesli rehber eşliğinde Sennheiser desteği ve Guideport ekipmanlarıyla Türkçe ve İngilizce olarak gezilebilecek. Masumiyet Müzesi Sesli Rehberi, Orhan Pamuk'un sesinden Türkçe ve Pamuk'un yanı sıra müzisyen Richard Hamer ve British Council Bölgesel Sanat Direktörü Gregory Nash'in sesinden İngilizce olarak hazırlandı.

Ünlü sanat tarihçisi Simon Schama'nın, Financial Times gazetesinde yayımlanan yazısında "dünyadaki en güçlü, en güzel, en insani ve en etkileyici çağdaş sanat eseri" olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi'ne gelen ziyaretçiler, sesli rehber ile Orhan Pamuk'un müze hakkında aktardığı yeni bilgileri Pamuk'un kendi sesinden dinleyebilecekler.

              

Sesli rehberde, müzenin seslerini tasarlayan ve yerleştiren Cevdet Erek'in müze için düzenlediği sesler ile Nil Karaibrahimgil'in ‘İlk Türk Meyveli Gazozu' kutusu için bestelediği Meltem Gazozu şarkısı da bulunuyor.


Müzeden son haberler...

Bütününde yaratıcı bir enstalasyon olarak da algılanan ve müzecilik anlayışına kattığı yeni yaklaşımla takdir edilen Masumiyet Müzesi, 2013'ü de hareketli geçirdi. Müzenin "İstanbul'un Sokakları, Köprüleri, Yokuşları, Meydanları" adlı, 14 no'lu kutusunun replikası, ‘Dünyada Yılın En İyi Tasarımları' ödülü adayı olarak Londra Tasarım Müzesi'nde sergilendi. Yarışma sergisi, Umberto Eco gibi birçok ünlü ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Çok sayıda uluslararası sergi, araştırma ve akademik projeye de esin kaynağı olan Masumiyet Müzesi, son olarak Avrupa Konseyi tarafından müzecilik alanındaki yenilikçi ve mükemmelliyetçi yaklaşımı desteklemek amacıyla verilen 'Yılın Avrupa Müzesi Ödülü'nün (European Museum of the Year Award - EMYA) 2014 yılı adayları arasında gösterildi. 


Müzede neler sergileniyor?

Orhan Pamuk tarafından yaratılan Masumiyet Müzesi, yazarın aynı adlı romanında anlatılan günlük hayat eşyalarının hatıra ve anlamlarını gösteren titizlikle hazırlanmış enstalasyonlardan oluşan küçük bir İstanbul müzesidir.
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un yaklaşık 15 yıldır üzerinde çalıştığı, "bir küçük ve alçakgönüllü İstanbul günlük hayatı müzesi" olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi'nde 20. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'daki gündelik hayatı temsil eden eşyalar, özenle düzenlenen kutular ve vitrinlerde sergileniyor. Sinema biletlerinden kibritlere, likör şişelerinden kapı kulplarına, minik biblolardan fotoğraflara uzanan, binlerce eşyadan oluşan koleksiyon, romanın seksen üç bölümünü temsil eden 83 kutuda yer alıyor.


Adres:
Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi No: 24 34425 Çukurcuma/ İstanbul
Telefon: (212) 252 97 38/48

Ziyaret Gün ve Saatleri:
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar: 10.00-18.00
Cuma: 10:00 - 21:00
Müze Pazartesi günü kapalıdır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :