Europa Nostra Allianoi için EXPO 2015’e Başvuruyor

mimarizm.com / 29 Şubat 2008

Bünyesinde, tarihi mirasın korunması ilgili 250 Avrupa kuruluşunu temsil eden Avrupa Pan-Federasyonu Europa Nostra, uluslararası fuarlar bürosu sekreteri Vicente González Loscertales ve İzmir valisi Cahit Kıraç'a, tarihi kent Allianoi'nin korunmasını sağlamak üzere müdahale etmeleri konusunda başvuruda bulundu.

Batı Türkiye'de İzmir yakınlarında bulunan Allianoi, bilinen en büyük ve en iyi korunmuş, halen şifalı termal sulara sahip tarihi tedavi merkezlerinden biri olarak görülüyor. Allianoi'nin arkeolojik emsalsiz değeri 2001 yılında Kültür Bakanlığı Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması konusunda görevli İzmir Bölge Komitesi tarafından da kabul edilmiş ve Allianoi A sınıfı korunması gerekli arkeolojik alan ilan edilmişti.

Bununla birlikte, eğer derhal bir önlem alınmaz ve Türk yetkililer 2007 yazında inşaatı tamamlanan Yortanlı Sulama Barajının valflerini kapatmaya karar verirlerse, bu istisnai arkeolojik sit sular altında kalacak.

Europa Nostra'nın bugünkü başvurusu, daha önceleri bu konuda pek çok Türk uzman ve derneğinin, Avrupa Birliği kuruluşlarının ve içlerinde Europa Nostra, EAA ve ICOMOS'un da bulunduğu uluslararası koruma kurullarının yapmış oldukları uyarı ve başvuruları izliyor.

Europa Nostra'dan yapılan açıklamada şöyle deniliyor:

"İzmir, 'Herkes için Sağlık' temasıyla EXPO 2015'in adayları arasında bulunmaktadır. Türk Hükümetinin tarihteki en önemli tedavi merkezlerinden birini yok etmekle sonuçlanacak bir planı uygulaması, olayı daha da müessif ve kabul edilemez kılmaktadır. Oysa EXPO 2015, Allianoi'yi kurtarmak için önemli fırsatları ve gerekli kaynakları da sağlayabilir.

Şimdiye dek sit alanının sadece yüzde 20'si gün ışığına çıkarılmıştır. Bu açıdan Allianoi, ortak Avrupa tarihimiz ve kültürümüz açısından paha biçilmez bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Bu nedenle Europa Nostra daha fazla gecikme olmaksızın alanın uygun bir biçimde kazılması ve belgelenmesi konusuna dikkat çekmektedir.

Europa Nostra'nın daha önce Türk hükümetine gönderdiği mesajlarda da vurgulandığı gibi, Allianoi kültür ve sağlık turizmi açısından çok nitelikli bir hedef oluşturmakta ve bu konuda büyük potansiyel taşımaktadır. Alanın yerel nüfus için getireceği tartışılmaz yararların, etkin ömrü 50 yıldan fazla olmayacak bir sulama barajı ile karşılaştırıldığında çok daha fazla ve önemli olduğu aşikardır. Bu nedenle sürdürülebilir kalkınma için bölgede alternatif bir planın karşılaştırmalı olarak ele alınması son derece gereklidir.

2006 yılında Türkiye Kültür Bakanlığı tarafından kurulan Özel Bilimsel Komite, alanın sular altında kalmasından önce sit alanının toprak bir duvarla korunması veya arkeolojik alana ait en önemli strüktürlerin başka bir yere taşınması gibi bir dizi alternatif koruma önerisi getirmiştir. Bu önerilerin henüz hiçbiri uygulanmamıştır, ancak Europa Nostra onay verildiği takdirde bunların uygulanması için hala biraz zaman olduğuna inanmaktadır."Europa Nostra / Tarihi Miras Avrupa Federasyonu

Avrupa'da aktif haldeki 250'nin üstünde sivil toplum örgütünün temsil edildiği bir platformdur. Avrupa sivil toplumunun, Avrupa Birliği kuruluşları, Avrupa Konseyi ve UNESCO'nun da içinde bulunduğu uluslararası kuruluşların da ilgilendiği tarihi miras konularında aktif, geniş çaplı hareketinin sesidir. Europa Nostra kendini, tarihi miras ve onun yararlarının kamu bilincine sunulması, tarihi mirasın hem Avrupa hem de ulusal düzeyde kamu politikalarının önceliği haline getirilmesine adamıştır. Tarihi mirasın korunması, mimarlık, kentsel ve kırsal planlama alanlarında Avrupa düzeyinde yüksek standartların sağlanması ve kentsel ve kırsal alanın, yapma ve doğal çevrenin dengeli biçimde sürdürülebilir kalkınmasının desteklenmesi gibi özel amaçlara sahiptir.

Europa Nostra, Avrupa'nın risk altındaki tarihi mirasının korunması ve kurtarılması konularında ulusal ve uluslararası kampanyaları destekler. Koruma ve kültürel mirasın gelişmesi konularında örnek oluşturacak girişimleri Avrupa Birliği Kültürel Mirası Koruma Ödülleri ile cesaretlendirir. Europa Nostra, çeşitli aktiviteleri ile kültürel mirasın Avrupa kimliğinin en önemli yapıtaşı olarak öneminin vurgulanması ve Avrupa vatandaşlığı kavramının güçlendirilmesi konusunda çalışmaktadır.

Allianoi'ye Sadakat yolculuğu fotoğrafları için tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :