2009 Europa Nostra Ödülleri

mimarizm.com / 10 Ağustos 2009
Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülleri (The European Union Prize for Cultural Heritage) 2002 yılında Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan kültür programının bir parçası olarak hayata geçirildi. Europa Nostra, Pan-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu tarafından yürütülen ödül programı, kültür mirası konusundaki bireysel çalışmaları ve ekip girişimlerini onurlandırmayı amaçlıyor.

Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri her sene koruma alanındaki en iyi pratikleri teşvik etmek, Avrupa'da korumacılık alanındaki tecrübe ve bilgiyi yaygınlaştırmak ve kıtanın kültür mirası konusundaki kamusal bilinçliliğini arttırmak üzere yola çıkıyor.

Europa Nostra Ödülleri dört kategoride gerçekleştiriliyor:

- Koruma
- Araştırma
- Bireyler veya Organizasyonlar tarafından yürütülmüş hizmetler
- Eğitim, öğretim ve bilinçlendirme projeleri

Ödül programının değerlendirme kriterlerinden biri, yapılan işin ve ön araştırmanın nitelikleri ve mükemmelliği… Diğer kriterler arasında ise sanatsal, kültürel, sosyal değerlere, ayrıca çevreye, özgünlüğe ve bütünlüğe gösterilen saygı yer alıyor. Ödül programı kapsamında değerlendirilecek örneklerin sürdürülebilirlik, yorumlama ve sunum, eğitim projeleri, finansman ve yönetim, sosyal sorumluluk gibi kavramlar ve başlıklar altındaki potansiyelleri de mercek altına alınacak.

Çok çeşitli ölçeklerde, yerel veya uluslararası projelerin katılabileceği Europa Nostra Ödülleri, Avrupa bağlamında olağanüstü bir performans sergileyen "kültür mirası koruma" projeleri ve uygulamalarını öne çıkaracak.

Ödül programı kapsamında iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek değerlendirme kapsamında her kategorinin en iyilerini kapsayan en fazla altı proje, "Büyük Ödül"e layık görülecek ve 10 bin Euro'luk para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca jüri tarafından 25 projeye kadar da ödül dağıtılabilecek.

Avrupa Birliği sınırlarından ibaret olmayan ödül programının geçerlilik kapsamı, yalnızca büyük ödüllere bir kısıtlama getiriyor. Yalnızca Avrupa Komisyonu Kültür Programı'nın bir parçası olan ülkelerde gerçekleştirilmiş projeler büyük ödüle aday gösterilebilecekler.

Koruma, hizmet ve eğitim kategorilerinde değerlendirilecek katılımların yerel bir uzman tarafından Europa Nostra için inceleneceği ödül programının sonuçları, 15 Nisan 2010'da açıklanacak; ödül töreni ise Haziran 2010 'da gerçekleştirilecek.

Daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :