Ünlü Yazar ve Mimarlardan İstanbul'a "Mektuplar"

mimarizm.com / 09 Ağustos 2012

İstanbul Tasarım Bienali'nin sesini sokaklara taşıyan "New City Reader" gazetesinin beşinci sayısı, İstanbul'a yazılmış mektuplardan oluşuyor.

Bienali'in sonuna kadar, düzenli aralıklarla yayımlanarak, şehrin farklı noktalarına asılan ya da dağıtılan "New City Reader" gazetesinin farklı başlıklarla hazırlanan her sayısında, kent, mimarlık ve kamusal alana dair makaleler bulunuyor.

Konuk editörlüğünü 2013 Lizbon Mimarlık Trienali Şef Küratörü Beatrice Galilee'nin üstlendiği 10 Ağustos tarihli "Mektuplar/ Letters" başlıklı son sayıda, yazar Orhan Pamuk, yazar Joseph Kanon, mimarlık tarihçisi Charles Jencks, küratör, eleştirmen, sanat tarihçisi Hans Ulrich Obrist, mimar Alejandro Zaero-Polo gibi dünyaca tanınmış 18 ismin İstanbul'u farklı yönleriyle anlattığı hikaye ve mektupları yer alıyor.

Orhan Pamuk, bir Fransız jeoloji dergisinde okuduğu haber üzerine yazdığı "Boğaz'ın Suları Çekildiği Zaman" başlıklı yazısında, İstanbul için bir gelecek senaryosunu paylaşıyor. Joseph Kanon, mektubunda bugünün İstanbul'u ile 1945 yılını karşılaştırırken, Charles Jencks binlerce yıllık tarihi yapıya sahip İstanbul'da kentleşmenin doğuracağı sonuçlara dair sorular soruyor. Hans Ulrich Obrist, geleceğin İstanbul olduğunu yazar ve şair Édouard Glissant'ın dizelerine yer vererek anlatıyor. Alejandro Zaero-Polo ise Ayasofya Müzesi'nin mimarı Milet'li İsidoros'a yazdığı mektupta Ayasofya'nın geçmişine ve bugününe değiniyor.


New City Reader'ı okuyabileceğiniz noktalar:
Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülteleri, Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık ve İletişim Fakülteleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Urban Cafe, DEPO/ Tütün Deposu, ODA Kule, İKSV Binası, İstanbul Modern Kütüphanesi, Salt Galata, Salt Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Moda Akademisi, TMMOB Mimarlar Odası Taksim Gezi Park, Kamondo Merdivenleri ve Asmalı Mescit duvarları.

Toplamda 16 sayı olması planlanan gazetenin içeriğine İstanbul Tasarım Bienali web sitesinden de ulaşılabilir.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :