"Türkiye'de mimarların en büyük sorunu, tarzlarını bulamamış olmaları"

19 Nisan 2013

Davetli yarışmalar dışında diğer ulusal yarışmalara katılıyor musunuz?

Ulusal yarışmalara katılmıyorum. Davetli yarışmalar bana daha doğru geliyor çünkü veriler daha açık. Ulusal yarışmalarda insanlar jüriye göre proje çiziyor. Yapılmayan bir projeyi sunuyorlar, yapılmayan bir proje seçiliyor, o da uygulanmıyor zaten. Böyle alışılmış ve böyle gidiyor. Bu konuda iyileşme olsa seve seve katılırız. Çünkü yarışma insanı geliştiren bir şey.

Peki öğrencilik döneminizde katılır mıydınız yarışmalara?

Çok katılmadım açıkçası. Hem okulun zorluğu vardı, hem de çalışıyorduk. Yarışma demek vakit demek, öyle bir vakti çok fazla bulamadım.

Çünkü yarışma yapmayı sevenler bunu sonrasında da sürdürüyor.

Türkiye'de temel bir problem var; yarışma yapılıyor ama seçilen proje uygulanamıyor. Çok başvuran var, bir yarışma açılıyor belki 100-120 kişi başvuruyor.

Bütün projelere çok fazla saygım var, çok büyük emek harcanıyor. Ama şöyle de bir şey görüyorum; Türkiye'deki yarışma projelerinin, Avrupa mimarisinin çok benzeri bir tarzı var. Projeyi nerede yaparsanız yapın, hep bu tarz öne çıkıyor ve hep bu kişiler kazanıyor. Dolayısıyla yarışmaların bazı noktaları benim fikir yapıma ters geliyor.

Tabi öğretici yanını yadsımıyorum. Örneğin Almanya'da her ay o kadar çok yarışma yapılıyor ve uygulanıyor ki bunlarla ilgili dergiler çıkartıyorlar. Ve çok da iyi, çok da onlara özgü projeler orta çıktığını görüyoruz. Yani kendilerinin bulduğu bir sistem, bir düzen, bir tarz ve o tarzın türevleri...

Bence şu anda Türkiye'de mimarların en büyük sorunu, daha tarzlarını bulamamış olmaları. Şu bizim tarzımız diyemiyor, onu geliştiremiyoruz. "Bu gerçekten bizim tarzımız, dünya da bunu kabul ediyor" diyebileceğimiz büyük bir usta aranıyor ama maalesef şu anda öyle birisi yok. Baktığımız yön Batı olduğu için de oradan çok fazla esinleniyoruz. Doğu'dan esinlenecek bir şey yok çünkü onlarda yeni bir şey yok, geçmiş var. O yüzden de şu anda aradayız ve çok özgün eserler çıkaramıyoruz.


  Abdullah Gül Üniversitesi yarışma projesi


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :