"Tasarım sektöründe isim çok önemli"

19 Nisan 2013

Pratiğinizin şu anki ismi Sabri Paşayiğit Design Office, ama profesyonel hayata REM Mimarlık ile atıldığınızı biliyoruz. Bu isim değişikliği ve yol ayrımının ardındaki nedeni öğrenebilir miyiz?

Profesyonel hayata daha erken başlamış olsak da tam anlamıyla ofisleşmemiz 2002 yılına denk geliyor. Meslektaşım Zafer Murat ile REM Mimarlık çatısı altında 3 seneye yakın bir birlikteliğimiz oldu. Bu süreçte gayet güzel projeler yaptık. Sonra Zafer, yüksek lisansını yaptığı Almanya'ya gidip orada bir ofis açtı. Ortaklığımız belli bir döneme kadar devam etti. Sonra artık herkes kendi yolunda olduğu için ayrılma kararı aldık. REM Mimarlık ismini bir süre daha kullandıktan sonra, marka olarak daha kolay ayırt edilmek için ofise kendi adımı verdim. 

Son dönemde mimarlar arasında, isimleriyle markalaşma eğilimi olduğunu görüyoruz.

Tasarım sektörünün tamamında böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her ne kadar şirketleşsek de hep kişisel becerilerle ön plana çıkıyoruz. Dolayısıyla isim burada çok önemli. Ben de bu nedenle 1,5 sene önce böyle bir karar verdim.

Çalışanlar açısından, bir ‘isim'e bağlı olarak çalışma durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şirket bilinci olduğu sürece fark etmez. Şahıs ön plana çıktığı zaman tabii ki rahatsızlık olacaktır. Ben hiçbir zaman birlikte yaptığımız bir projeyi tek başıma sahiplenmem. Proje künyesinde hem tasarımcının hem de yardımcı mimarların isimlerine yer veririz.

Burada çalışan bütün arkadaşları meslektaşım olarak gördüğümü özellikle belirtmek isterim. Biz proje çizmiyoruz, proje çözüyoruz. Çalışanlar da bunun bilincinde. Bu da iş yerindeki ortamı sıcaklaştırıyor. Birlikte hareket ediyor, aile gibi oluyoruz. Aramızda 7 senelik, 5 senelik, 3 senelik arkadaşlar var. Bazen yeni mezun arkadaşlar da gelip 6 ay - 1 sene çalışıyor. Tabi onların daha farklı düşünceleri oluyor; ya memlekete dönüyor ya da şantiyede çalışmayı tercih ediyorlar. Ama bizim ofiste çok büyük bir sirkülasyon olmaz. Üç kişilik çekirdek bir kadro var. Onun haricindeki arkadaşların da sürekli olması için elimden geleni yapıyorum. Burası kariyer ve gelecek planları ile uyuşursa kalıyorlar.

Geri dönenler de oluyordur mutlaka...

Evet, geri dönenler oldu. İnsanın hayatında belli evreler vardır; bir yerde çalışır kariyerine bir şeyler katar, ondan sonra başka bir yere geçersin. Ama ben geri dönüşe çok olumlu bakmıyorum. Çalışan açısından da verimli bir durum değil. Mutlaka yeni bir yer olmalı; kötüyse orayı değiştirip daha iyi bir yerde devam edebilir.


REM Mimarlık'tan SP|D.'ye ...
SP|D. Projeleri Üzerine ...
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :