Pekin Havalimanı, Terminal 3 - Foster & Partners

09 Mayıs 2008

Dört yıl süren inşaat sürecinin sonunda, uluslararası havalimanının üçüncü terminali yerel mimarlık ile yüksek teknolojinin yetenekli bir bileşimini sunuyor. Yapının çatısı, Çin'in sembolü de olan ejderhanın renkleri ve biçiminden ilhamını alıyor. Toplamda 98 hektar alana yayılan düşük enerji performanslı ekolojik terminal binası, aynı zamanda dünyanın en büyük terminallerinden biri olarak yerini aldı. Gerçekten de Foster'ın Terminal 3'ü, kapladığı 80 hektar çatı yüzeyi alanı ve bir ucundan diğerine 800 metre uzunluğuyla, dünyanın en işlek uluslararası havalimanlarından Heathrow'un beş terminalinin toplamından büyük.

Norman Foster'ın web sitesinde yer alan bilgiye göre, dünyanın ‘en gelişmiş' terminal binası, yalın ve yönlendirici düzenlemeleri, minimum kot değişikliği ve hızlı transfer süreleriyle doğrudan kullanıcı rahatlığı hedeflenerek tasarlanmış. Geçtiğimiz haftalarda testi sürdürülen havalimanının, aynı zamanda dünyanın hem yapımı en hızlı tamamlanmış, hem de en efektif ve süratli işleyen havalimanı olduğu belirtiliyor.

Cam, çelik ve alüminyumun high-tech ışıltılarına rağmen, Çin'in kültürel mirasına belirgin göndermeler içeren yapı, havalimanı görevlilerinin ricası üzerine Çin'in Yasak Şehri'nin ve ejderhasının parlak tonlarını yansıtacak şekilde tasarlanmış. Bu bulgular, gerçekten de ‘imparatorluk kırmızısı' destek kolonları, altın renkli çatı ve bir ejderhayı andıran silüette oldukça hakimler.

İkonik yapı, 64 adet Batılı ve Çin restaurantı, 84 mağaza ve eşi görülmemiş bir bagaj teslim sistemi içeriyor. Bir hız treni, yolcuları 24 saat şehre ulaştırırken, peronlar Airbus'un A380 Superjumbo'sunu destekleyebilecek yeterlikte tasarlandı. Elbette tüm bu ince detaylar Foster'ın başının altından çıkma değil. Firma, proje boyunca Hollandalı havalimanı plancıları NACO'dan danışmanlık, Arup'tan ise mühendislik desteği aldı.

Yeni terminal yapısı, aynı zamanda ele aldığı çevre konseptleriyle en sürdürülebilir terminal olma iddiası taşıyor. Pekin'in soğuk kışları, sıcak yazları ve bahar aylarına iklimsel anlamda uyumluluk gösterebilmesi amaçlanan binanın güney-doğu yönlenmeli çatı ışıklıkları, erken gün ışığından ısı kazancını arttırıyor; entegre edilmiş çevre-kontrol sistemi enerji tüketimini minimize ederek karbon emisyonlarını en alt düzeyde tutuyor.


Sürdürülebilirliğin 'Ne, Nasıl, Kimin İçin'i
Bir Çevre Krizi, Mimarlığın Kurtuluşu? Ekoloji Tartışmasından Görüşler
Türkiye'den Ekolojik Atılımlar
Yurtdışından Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :