Türkiye'deki İlk Sürdürülebilir Uygulama: Odtü Güneş Ev Projesi

09 Mayıs 2008

Odtü Güneşevi, 30 yıl kadar önce, Doç. Dr Mete Turan tarafından, Mimarlık öğrencileri tarafından yaz staji kapsamında gerçekleştirilmiş bir çalışma.Halen Odtü Öğretim Elemanları derneği tarafından ofis olarak kullanılıyor. Türkiye'de yapılan ilk ‘Güneş Ev'lerden birisi olarak tarihi bir anlamı var.


Teknik açıdan bakıldığında Odtü Güneş Ev, güneş serası ve güneş çatısı olarak planlanmış. İlk aşamada, o zamanlar Türkiye'de mevcut güneş kollektörü olmaması yüzünden, mimarlık fakültesinin makine işliğinde üretilmiş kollektörler kullanılmış. Öncelikle, oldukça ilkel koşullarda hazırlanan bu kollektörler ve özel bir ısıtma sistemi kurulmuş. Odtü Güneş evi ile ilgili performans ölçümleri yapılmış ve çalışmalar, Mete bey tarafından bir tez olarak kitap haline getirilmiş. Ancak Mete Turan'ın yurt dışına gitmesi nedeniyle, güneş evi çalışmalarına son verilmiş.


Uzun yıllar sonra, ‘90'ların ortasında güneş evi onarılarak güneşle ısıtma sistemi değiştirilmiş. Güneş çatısı kavramına uygun olarak, kollektörler yerine, "Hava Isıtmalı Güneş Çatısı" kurulmuş, zeminde ısı depolama sistemi getirilmiş. Onarımda emeği geçen, Doç Dr. Nur Demirbilek'in temelli yurt dışına gitmesi üzerinde ise, sistemler çalışır hale getirilememiş.


Uzun yıllar terkedilmiş bu bina, yakın zamana kadar tamamen harap haldeydi.
Daha sonra Odtü öğretim elemanları derneği tarafından onarılarak ofis haline getirilen güneş evin güneş sistemleri ise, yeterli para bulunamadığı için halen çalıştırılamıyor ve ancak ofis olarak kullanılabiliyor.

Buna karşılık sera ve pasif sistem olarak bina, %50 cıvarında güneşten yararlanıyor. Güneş çatısı işler hale getirilebildiği takdirde bu oranın %70 lere varması bekleniyor. Odtü'deki bu çalışmanın, Türkiye'deki ilk ‘Güneş Evi' olması nedeniyle, güneş sistemleri işletilerek, konularla ilgili bir müze haline getirilmesi düşünülmekte. Proje, ancak kaynak bulunduğu takdirde gerçekleşebilecek.

Metin: Doç. Dr. Çetin Göksu


Sürdürülebilirliğin 'Ne, Nasıl, Kimin İçin'i
Bir Çevre Krizi, Mimarlığın Kurtuluşu? Ekoloji Tartışmasından Görüşler
Türkiye'den Ekolojik Atılımlar
Yurtdışından Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :