Türkiye'nin İlk 'Yeşil Gökdeleni' - İstanbul Sapphire

09 Mayıs 2008

 

11,339 m2 arsa üzerine kurulu İstanbul Sapphireprojesi, Kiler Grubuna bağlı Biskon Yapı İnşaat şirketinin yürüttüğü ve faaliyete geçtiği inşaat bölgesinin en prestijli rezidans projelerinden biri. Proje, İstanbul'un iş yaşamının ana arterlerinde yer alması, Metro'ya (-3) direkt bağlantısı, TEM ve E5 karayoluna yakınlığı, Boğaziçi ve FSM köprüsüne yakınlığı ve Büyükdere Caddesi üzerinde olması ile Beşiktaş, Etiler, Şişli ve Sarıyer'in ortasında yer alması sayesinde daha da önem kazanıyor. İstanbul Sapphire ile şehrin merkezinde, İstanbul manzarası eşliğinde yaşarken, doğal hayattan ve yeşilden uzaklaşmamak da mümkün.

 

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirilen çağdaş teknoloji ürünü yapı, 235 metre yüksekliğinde ve toplam 64 katlı, zemin üstü 54 kattan oluşuyor. Bina ortak alanlar, otopark ve alışveriş katları çıkartıldığında ise 47 kat konut katı olarak tasarlanmış. Her biri 9 kattan oluşan 4 farklı zone/yaşam kuşağı bulunmaktadır. Her 3 katta bir bahçeli daireler, her 9 katta ise ortak alanlar ve mekanik alanları bulunuyor.

 

 

İstanbul Sapphire, Türkiye'nin ilk çevre dostu özellikli gökdeleni. Bu özelliği borçlu olduğu donanımlardan biri, doğal havalandırma sistemi. Cam bir örtü ile korunan binanın hava sirkülasyonu, her 3 katta bir bulunan, hareketli, kontrol edilebilir menfezler yardımıyla sağlanıyor.

 

Binanın çevresi birbirinden bağımsız iki kabuktan oluşuyor. İç mekanları, dışta oluşturulan kabuk yardımı ile olumsuz meteorolojik koşullardan ve sesten korunuyor. Bu şeffaf kabuk aynı zamanda iç mekan-dış atmosfer arasında tampon bölge oluşturuyor ve gün ışığının içeriye yansıması, otomatik kontrol storları yardımıyla  ayarlayan bir perdeleme sistemi ile kontrol ediliyor.

 

 

Toplamda 64 Kattan oluşan İstanbul Sapphire Projesi'nin 6 katı otopark olarak değerlendirilmiş. 4 katı alışveriş, 2 katı konuta ayrılacak şekilde tasarlanmış toplam 1000 araçlık otopark alanı, her daireye ortalama 2 araçlık otopark imkanı sunuyor. 35,000 m2 inşaat alanı olarak tasarlanan alışveriş merkezi 6 kattan ibaret olup, cafe, bar, restoran, dükkanlar ve bir de hipermarketin bulunduğu konseptte hazırlanacak.

 

Proje, 157 adet lüks konuttan oluşuyor. Daire planlarında ferah ve aydınlık, mimari ve iç mimari yaklaşımlarda fonksiyonel ve estetik çözümler üzerinde durulmuş. Çevre dostu sistemlerin kullanılmasıyla enerji tüketimi kontrol edilirken, her katta iç bahçeler olarak düzenlenen yeşil alanlar, yüksek kotta oturumlarda da doğal ve sıcak bir atmosfer sağlanıyor. Kat yüksekliğinin 4 metre olduğu dairelerin tüm doğal ışık alıyor.

 

 

Her 9 katta bir, oluşan konutlar arasındaki yaşam alanlarının 5'inci katında mekanik kat, 4'üncü katında konut lobisi, 3'üncü katında yüzme havuzu, 2'inci katında spa, 1'inci katında ise bar, lounge ve restaurant bulunuyor. 34 metre yükseklikteki havuz ile 163 metre yükseklikteki golf pratik alanları, ev sahiplerine hizmet verecek.

İstanbul Sapphire projesinnin inşaat bitiş süresi Ağustos 2009 olarak öngörülüyor.


Sürdürülebilirliğin 'Ne, Nasıl, Kimin İçin'i
Bir Çevre Krizi, Mimarlığın Kurtuluşu? Ekoloji Tartışmasından Görüşler
Türkiye'den Ekolojik Atılımlar
Yurtdışından Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :