Kamuya (ya da %99'a) Hizmet Eden Kamusal Alan

09 Aralık 2011

Quilian Riano, archinect.com, 26 Kasım 2011

%99 hareketinin temel bir mesajı var; ülke için alınan kararlarda %99'un sesine kulak verilmesi. Tasarımcılar olarak, %99'un kamusal alanda toplanma hakkına saygı duymalıyız.

Design Corps'un kurucusu Bryan Bell 'in bu konuda kaleme aldığı açık mektup şöyle:"Yüksek mahkemenin; bireylerle aynı haklara sahip olan şirketlerin sınırsız hibelerle siyasi süreci şekillendirmesi amacıyla, ifade özgürlüğünü şirketler için anayasal bir hak olarak tanıdığı bir zamanda, aynı hakların OWS hareketine dahil bireyler için geçerli olmaması çok acı.

Protestocular, ülke çapında, işgal ettikleri kamusal alanlardan çıkarılmış durumda. Oysa, bir protestonun mesajı kamu ile ancak bu kadar ilgili olabilirdi: "Ülkeye şekil veren kararlarda %99'un sesine kulak verilmiyor". İronik olan, bu mesajın kamusal alanlardan fiziksel olarak kaldırılıyor olması. Kamusal alan kimin içindir? Kamusal alan kimin kaynakları ile ödeniyor? Belediye başkanları ile bu demokratik mesajı ortadan kaldıran polisin maaşları hangi kaynak tarafından ödeniyor? 

Design Corps olarak 2000 yılında düzenlediğimiz "Design for the 99%" (%99 için tasarlamak) başlıklı konferansta öncelikli mesajımız şuydu: "Halkın %98'inin yaşamına şekil veren kararlar, özellikle de yapılı çevreyi şekillendiren tasarım kararları alınırken kamu sürece dahil edilmiyor"


Bu yazı, archinect.com'dan derlenmiştir.


OWS Hareketinin Arka Planı
Uluslararası Mimarlık Basınından OWS Yansımaları
OWS için Tasarlamak
OWS Protestolarının İstanbul'daki Uzantıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :