Nasıl ortaya çıktı, nasıl yayıldı?

09 Aralık 2011

Kanadalı aktivist grubu Adbusters tarafından 17 Eylül 2011 tarihinde, New York'un ünlü finans bölgesi Wall Street'te yer alan Zuccotti Park'ta başlatılan "Occupy Wall Street" (kısa adıyla OWS; Türkçesiyle "Wall Street'i İşgal Et") hareketi, bu tarihten itibaren sürekli bir gösteriler dizisine dönüştü.

Protestolar; sosyal ve ekonomik eşitsizlik, yüksek işsizlik oranı, açgözlülük, yozlaşma ve özellikle finansal hizmetler sektörüne ait şirketlerin devlet üzerindeki aşırı nüfuzu gibi nedenleri hedef aldı. Protestocuların benimsedikleri "We are the 99%" ("Biz %99'uz") sloganı ise, ABD'nin %1'lik zengin kesimi ile nüfusun geri kalanı arasında giderek artmakta olan farkı temel alıyor.


İlk kıvılcım

Her şey Kanada merkezli Adbusters Vakfı'nın 13 Temmuz 2011 günü blogunda paylaştığı yazı ile başladı. Reklamsız, tüketim karşıtı dergisi Adbusters ile tanınan vakıf bu iletisinde;
şirketlerin demokrasi üzerindeki etkisini, küresel krize neden olan bankacıların gerekli yasal yaptırımlara tabi tutulmamasını ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderek artmasını protesto etmek amacıyla, Wall Street'i barışçıl bir şekilde işgal etmeyi önerdi. Adbusters üyeleri bu girişimle, Tahrir Meydanı'ndaki 2011 protestolarının simge mekanı ile İspanya'daki 2011 protestocularının ortak karar alma becerisini birleştirmeye çalıştılar.


Yayılma

Adbusters editörü Micah White, Vancourier gazetesine yaptığı açıklamada, protesto fikrini Temmuz ayı ortasında e-posta listeleri aracılığıyla paylaştıklarını ve bunun spontane bir şekilde dünyanın dört bir yanındaki insanlarca benimsendiğini söyledi.

Protesto, Wall Street'in ikonik boğa heykeli "Charging Bull"un üstüne çıkmış bir dansçının resmedildiği posterle desteklendi.

Anonymous adlı uluslararası hacker grubu; "Güney Manhattan'ı basın, çadırlarınızı, mutfaklarınızı, barışsever barikatlarınızı kurun ve Wall Street'i işgal edin" sözleri ile okuyucularını protestoda yer almaları için teşvik  etti.


Ve OWS sosyal medyada
 
19 Eylül'de "Occupy Wall Street" Facebook sayfası açıldı ve ilk protestoların kaydedildiği YouTube videosu bu sayfa üzerinden paylaşıldı. 22 Eylül'de sayfa ciddi bir takipçi kitlesine ulaşmıştı.

Ekim ayı ortasında Facebook'ta "Occupy" ile ilişkili 125 sayfa listeleniyordu. Twitter'da kullanılan her 500 hashtag'den biri Occupy Wall Street hareketini işaret eden #OWS idi.


OWS Hareketinin Arka Planı
Uluslararası Mimarlık Basınından OWS Yansımaları
OWS için Tasarlamak
OWS Protestolarının İstanbul'daki Uzantıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :