Plaza Bonus’un İntikamı

09 Aralık 2011

Martin C. Pedersen, 18 Ekim 2011, Metropolis Dergisi


 "Occupy Wall Street" öncesinde ve sonrasında Zuccotti Park, Fotolar: Curbed NY


Eğer iyi ile kötünün kozmik bir kararlılıkla sürekli etrafta dolaştığına –dilerseniz buna ‘karma' deyin- inanıyorsanız, o zaman Zuccotti Park'taki "Occupy Wall Street" protestolarının gerçekten sevimli olduğu söylenebilir. Neden mi?

Zuccotti Park [parka adını veren James Zuccotti, eski belediye başka yardımcısı, eski planlama komisyonu üyesi, Brookfield Properties emlak şirketinin başkanı ve tüm alana hakim bir işletmeci], New York'un garip kuraldışılıklarından biri; özel sektöre ait bir kamusal alan. Protestocular buraya gelene dek çok fazla kontrol altında olan bu park; John Zuccotti gibi geliştiricilere, meydan, park, avlu gibi kamusal alanlar yaratmak kaydıyla fazladan irtifa hakkı veren 1961 imar yönetmeliğinin bir ürünü.

İmtiyaz durumuna işaret eden Plaza Bonus, bu şekilde yaratılan 500'ün üzerinde melez mekana örnek oluşturdu. IBM Building'e ait iç avlu kamusal olanaklar sunarken, bu imtiyazlı kamusal alanların pek çoğu sahipsiz ve sadece adı ‘park' olan mekanlar halini aldı.

Önceki adı "Liberty Plaza Park" olan Zuccotti Park, 1969 yılında, US Steel şirketine Liberty Plaza'da fazladan 47 bin metrekarelik ofis alanı verilmesinin ardından yaratıldı. Parkın bitişiğinde yer alan bu 54 katlı bina bugün Brookfield Properties'in mülkiyetinde. Sonuçta her şeyin açıkça birbirine bağlı olduğu görülüyor: Protestocuların Zuccotti Park'ta toplanmalarına izin verildi çünkü Zuccotti'yi yaratan Plaza Bonus buna izin verdi.

Martin C. Pedersen'in Metropolis dergisi için hazırladığı "My Banal Neighborhood" adlı filmde Plaza Bonus'un çöküşü anlatılıyor.


Bu yazı, Martin C. Pedersen'in metropolismag.com'da yayınlanan yazısından derlenmiştir.


OWS Hareketinin Arka Planı
Uluslararası Mimarlık Basınından OWS Yansımaları
OWS için Tasarlamak
OWS Protestolarının İstanbul'daki Uzantıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :