OWS neyi hedefliyor?

09 Aralık 2011

Protestocuların Wall Street'i hedef almasının ardında, buradaki finans kuruluşlarının 2008 ekonomik krizine neden olmuş olması yatıyor. Protestocuların temel istekleri arasında; daha iyi bir işe sahip olmak, gelirin daha eşit bir şekilde dağıtılması, banka reformu ve şirketlerin siyaset üzerindeki etkisinin azaltılması yer alıyor.

OWS hareketinin yönetim birimi olan Genel Kurul (General Assembly) tarafından yayınlanan "New Yok Kenti İşgali Deklarasyonu"nda (Declaration of the Occupation of New York City) şirketlerle ilgili bir şikayetler listesi yayınladı.


Drea Zlanabitnig'in OWS hareketi için tasarladığı logo

Başka bir grup ise "%99 Deklarasyonu" (The 99 Percent Declaration) adlı resmi olmayan bir belge yayınlayarak, 453 seçim bölgesindeki tüm ulusal genel kurul temsilcilerini, 4 Temmuz 2012'de toplanarak, şikayetler ve çözümler listesini bir araya getirmeye çağırdı.

Daha serbest ve yerel hedefleri tercih eden diğer OWS protestocuları da, "Liberty Square Blueprint" başlıklı bir belge kaleme aldılar. Yaklaşık 250 işgalci tarafından wiki sayfası şeklinde derlenen belgede halen çeşitli değişiklikler yapılıyor.


OWS Hareketinin Arka Planı
Uluslararası Mimarlık Basınından OWS Yansımaları
OWS için Tasarlamak
OWS Protestolarının İstanbul'daki Uzantıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :